e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2004  Sayı: 118

 

TTB Merkez Konseyi 10-11 Mart’ı değerlendirdi:

“Katılım ve ideoloji tartışması geride kalmıştır”

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, 10-11 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen “G(ö)REV” etkinliğinin, halk desteğinin daha da güçlendiğini açıkça ortaya koyduğunu belirterek, “Artık ideoloji ve katılım tartışması geride kalmıştır” açıklaması yaptı. TTB Merkez Konseyi, hükümetin hekimlerle bir müzakere ortamı yaratmaması durumunda, “sonuç alıncaya kadar” sürdürülecek olan programın bir sonraki aşamasının uygulamaya konulacağını bildirdi.

TTB Merkez Konseyi üyeleri 12 Mart günü bir basın toplantısı düzenleyerek, 10-11 Mart etkinliğini değerlendirdiler. Merkez Konsey adına konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, “ücretimiz, iş güvencemiz, sağlık hakkı” talepleri doğrultusunda, sonuç alma kararlılığıyla yürütülen “G(ö)REV”i 10-11 Mart’ta da büyük bir coşkuyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının geniş katılımına, halkın büyük desteğine karşın siyasi iktidarın bunu anlamamakta ısrar ettiğini, bu yetmiyormuş gibi soruşturma tehdidi ile baskı kurmaya çalıştığını belirten Sayek, bu yaklaşımdan ise üzüntü duyduklarını kaydetti. Yürüttükleri faaliyetin halkın sahiplenmesiyle daha da güçlenmesinin kendilerini geleceğe dönük olarak umutlandırdığını belirten Sayek, şunları söyledi:

“Bilinmelidir ki, son 4 ay içinde büyük bir olgunluk, ısrar ve inançla; 5 Kasım, 24 Aralık ve 10-11 Mart yaşandı. Önümüzdeki günlerde siyasi iktidar Türkiye’de sağlık ortamındaki bu tahribatı durduracak ve daha nitelikli hale getirecek içtenlikli bir müzakere ortamı yaratmaz ise, kuşkusuz sonuç alıncaya kadar sürdüreceğimiz programın bundan sonraki aşaması uygulamaya sokulacaktır.”

Sayek, gazetecilerin soruları üzerine 10-11 Mart etkinliği ile katılım ve ideoloji tartışmalarının sona erdiğini söyledi. Sayek, “Sağlık Bakanı hem ‘Katılım yok’ diyor, hem de ‘Soruşturma açarım’ diyor. Bu çelişkidir. Eğer katılım yoksa, bakanlık açısından endişeye de gerek yoktur” diye konuştu.

TTB İkinci Başkanı Dr. Metin Bakkalcı da, Sağlık Bakanlığı’ndan, “katılım yok” iddiasını kanıtlaması için 9-10-11 Mart günlerinde, her ildeki poliklinik sayılarının çıkartılmasını istedi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön