e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2004  Sayı: 118

 

Sayek ve Bakkalcı’ya dava

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek ve II. Başkanı Metin Bakkalcı hakkında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a hakaret ettikleri gerekçesiyle dava açıldı. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, bu tür baskıların hekimleri ve Türk Tabipleri Birliği’ni daha da güçlendirdiğini açıkladı.

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek ve II. Başkanı Metin Bakkalcı hakkında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a hakaret ettikleri gerekçesiyle dava açıldı. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nden yapılan açıklamada, bu gibi tutumların hekimlerin haklılığını ortaya çıkardığı, hükümetin baskısının Türk Tabipleri Birliği’ni ve hekimleri daha da güçlendirdiği belirtildi.

5 Kasım eyleminin ardından “Bazı marjinal grupların işini, gücünü bırakıp meydanda yürüyüşe geçmiştir”, “Bu doktorların açtıkları özel hastanelerde hangi ücretlerle ameliyat, hangi ücretlerle muayene yaptıklarını millet iyi biliyor”, “Bu yürüyüşü yapanların, muayenehanelerinden hastanelere randevu verenler olduğunun bilinmesi gerek” sözleriyle eyleme katılan hekimlere hakaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “algılama ve değerlendirme sorunu” ve “empati eksikliği” yaşadığını dile getiren TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek ve II. Başkanı Metin Bakkalcı’ya “hakaret” gerekçesiyle dava açıldı.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi 28 Şubat günü bir basın açıklaması yaparak, aslında Erdoğan’ın 5 Kasım eyleminden sonra hekimler hakkındaki sözlerinin hakaret içerdiğini, Sayek ve Bakkalcı’nın sözlerinin Erdoğan’ın çıplak bir gerçek karşısındaki tutumuna ilişkin olarak söylendiğini açıkladı.

Açıklamada, “Hükümet ve ilgili Bakanı’nın sorunların çözümü doğrultusunda içtenlikli adımlar atmak yerine, bilimin, aklın, vicdanın seslenmesi anlamındaki çağrımıza bu tutumla karşılık vermesinin, örneklerini yaşadığımız biçimde kimi soruşturmalar ile anlamsız baskı kurma girişimlerinin hiçbir karşılığı olmayacaktır. Bu gibi tutumlar bizlerin haklılığını bir kez daha ortaya koymaktadır. 10-11 Mart’a sahip çıkmak, hükümet temsilcilerinin bu ve benzeri tutumlarına da en anlamlı yanıt olacaktır. Hükümetin baskısı Türk Tabipleri Birliği’ni ve hekimleri daha da güçlendirmektedir” denildi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön