e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2004  Sayı: 118

 

Liselerde devamsızlık uzuyor...

TTB’nin uyarısı harekete geçirdi

Tıp Dünyası - ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin öğrencilerin yıllık 1 ay olan mazeret izinlerinin 2 aya uzatılması önerisi üzerine, Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme Yönetmeliği’nin okula devamsızlığı düzenleyen maddesinde değişiklik yaptı.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, lise son sınıf öğrencilerinin üniversiteye hazırlık gerekçesiyle artan rapor talepleriyle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e yazı gönderdi. 24 Şubat 2004 tarihli yazıda, her yıl olduğu gibi bu yıl da lise son sınıf öğrencilerinin velilerinin rapor alma telaşı başladığı belirtilerek, bu telaşın hekimlere çok olumsuz yansıdığı kaydedildi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geçen yıl da bu konunun çözümüne yönelik adımların atılmasının istendiğinin anımsatıldığı yazıda, Milli Eğitim Bakanlığı’na öğrencilerin yıllık 1 ay olan mazeret izinlerinin iki aya çıkarılması önerildi.

Bakanlık öneriyi kabul etti

Türk Tabipleri Birliği’nin yazılı önerisinin ardından Milli Eğitim bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, “Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme Yönetmeliği”nin okula devamsızlık süresini düzenleyen 55. maddesinde değişiklik yaparak, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’na sundu. Yönetmeliğin varolan düzenlemesine göre, ders yılı içinde okula özür bildirmeden devam etmeme süresi 10 gün, özürlü ve özürsüz devam etmeme süresi de toplam 30 gün olarak belirtiliyor. Bakanlık 10 günü 20 güne, 30 günü de 45 güne çıkarmayı planlıyor.

Yönetmelik değişikliğinin bu öğretim yılı içinde çıkması durumunda, çıktığı tarihten itibaren geçerli olacağı bildirildi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön