e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ocak 2004  Sayı: 116

 

İsteklerimiz belli; istiyoruz:

Hem de şimdi!

Hekimler, insanca yaşayacak maaş, özel hizmet tazminatı, mahrumiyet ikramiyesi, 8 saat günlük çalışma, iş riski zammı, ek göstergede adalet, nöbet ücretlerinde iyileştirme, eğitim için izin istiyor. Talepleri içeren 50 bin broşür bastırılarak tüm tabip odalarına dağıtıldı.

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği’nin Haziran ayındaki genel kurul sonrası sağlık alanında süren olumsuzlukların sona erdirilmesi amacıyla başlattığı etkinlik süreci, 5 Kasım ile 24 Aralık tarihlerinde kamuoyunda yer buldu ve hekimlerin talepleri çeşitli biçimlerde dile getirildi.

Buna karşın hem kamuoyunda hem de zaman zaman hekimler arasında, sürecin hangi talepler için yapıldığı karıştırılabiliyor. Aslında süreç boyunca çıkartılan afişlerde talepler ifadesini buldu: “Ücretimiz, iş güvencemiz, sağlık hakkı”. Yine afişlerde “Ücretsiz sağlık için nüfus cüzdanı yeterli”,  “Nitelikli hizmet insanca yaşam” talepleri de yer aldı.

Türk Tabipleri Birliği, eş zamanlı olarak “Ne istiyoruz” başlığında Türkiye sağlık ortamı tarifini, “İstiyorum… Hem de şimdi / Yasa tasarısı önerileri” başlığının yer aldığı broşürde de öncelikli taleplerini dile getirdi. Broşür, 50 bin adet basılarak tüm tabip odalarına dağıtıldı.

Yasa tasarısı önerileri biçiminde ifade edilen, hemen şimdi gerçekleştirilmesinin önünde hiçbir engel bulunmayan öncelikli talepler, şu başlıkları içeriyor:

- İnsanca yaşayacak maaş

- Özel hizmet tazminatı

- Mahrumiyet ikramiyesi

- 8 saat günlük çalışma

- İş riski zammı

- Ek göstergede adalet

- Nöbet ücretlerinde iyileştirme

- Eğitim için izin

Sağlık Bakanlığı’nın sadece kamuda çalışan bir hekim için maaşının yüzde 700’üne kadar döner sermaye alabileceğini belirttiği yönergesi bir cerrah için ayda 120-130 ameliyat yaparak Guinnes Rekorlar Kitabı’na girme anlamını taşıyor.

Türk Tabipleri Birliği’nin talepleri ise sözleşmeli personel yasası, hastanelerin ihale ile personel alacağı koşulların yürürlüğe girmesi ve kamu personel yönetimi yasası ile birlikte “tamgün işsizliğin” kapıda olduğu bir dönemde iş güvencesi ile aşağıdaki ücretlere denk geliyor:

8. Derece Tabip: 2 milyar 125 milyon lira

1. Derece Tabip: 2 milyar 600 milyon lira

1. Derece Uzman Tabip: 2 milyar 650 milyon lira

1. Derece Klinik Şefi: 3 milyar 300 milyon lira

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön