e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ocak 2004  Sayı: 116

 

“Savaş ve Çocuklar” çıktı

savas_ve_cocuklar.jpg (7867 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun’un hazırladığı “Savaş ve Çocuklar” kitabı Türk Tabipleri Birliği yayınlarından çıktı. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Dr. Çiğdem Çağlayan ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Dr. Erdem Gönüllü’nün de katkı sunduğu kitap, savaşların çocuklar üzerindeki psikolojik, fiziksel ve sosyal etkilerini çeşitli boyutlarıyla değerlendiriyor.

ABD’nin Irak’ı işgaliyle bir kez daha gündemimize giren savaşa, çocuk gözüyle bakabilmemize olanak sağlayan kitap, “Savaş ve Çocuklar”, “Bağdatlı Ahmet’e Mektup”, “Çocuk ve Savaş”, “İnsanlık Felaketine Ortak Olacak mıyız?”, “Savaş Haberlerinde Çocuklar” başlıklarından oluşuyor. Prof. Dr. Şükrü Hatun, kitapla ilgili olarak şunları söylüyor:

“Amerika’nın Irak’a saldırısı haksız ve ahlak dışıdır. Irak’taki her ölümün (Iraklı çocuklar kadar kendi askerlerinin de) sorumlusu onlardır. Bu nedenle Amerikalı barış eylemcilerinin 11 Eylül 2003 günü Washington’daki Ulusal Basın Kulübü’nde ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’e ‘Sizin dış politikanız yalanlara dayanıyor. Irak savaşı adil değil, meşru değil ve Irak’ı işgal ahlaka aykırı. Askerlerimizi eve geri getirin’ şeklindeki seslenişinden sonra sordukları soruyu bizim de Irak’a asker göndermeye çalışan ülkemiz yöneticilerine sormamız gerekir: ‘Hey Rumsfeld! Bugün kaç çocuk öldürdün?’

Elinizdeki küçük kitapçık, hem bu soruyu yüksek sesle sormak hem de körleşen vicdanlara bir kez de çocuk sesleriyle ulaşmak için hazırlandı. Umarız hala sözcüklerin bir gücü vardır ve bu satırları okuyanlar ülkemizi “kötülük imparatorluğu’nun taşeronu yapacak adımları atmaktan vazgeçerler.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön