e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ocak 2004  Sayı: 116

 

TTB Merkez Konseyi 24 Aralık’ı değerlendirdi…

“Yeni başladık!”

8.jpg (14069 bytes)5 Kasım’da gerçekleştirdikleri eylemin hükümeti “uyarma” amacını taşıdığını belirten TTB Merkez Konseyi, 24 Aralık’taki eylemin ise “başlangıç” olduğunu bildirdi. 25 Aralık günü bir basın toplantısı düzenleyen TTB Merkez Konseyi üyeleri, sağlık çalışanlarının haklı taleplerini görmezlikten gelen hükümeti “devekuşu gibi kafasını kuma gömmekle” eleştirdiler.

Tıp Dünyası - ANKARA -  Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, 5 Kasım’da hükümeti “uyaran” hekimlerin 24 Aralık’taki eylemlerinin “başlangıç” olduğunu bildirirken, sonuç almakta kararlı olduklarını bir kez daha vurguladı. 

TTB Merkez Konseyi, hükümeti ise “devekuşu gibi kafasını kuma gömerek” sorunları görmezden gelmekle eleştirdi.

TTB Merkez Konseyi üyeleri, 25 Aralık 2003 günü bir basın toplantısı düzenleyerek 24 Aralık programını değerlendirdiler. Toplantıda, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının 5 Kasım’ın ardından 24 Aralık’ta da bir kez daha kararlılıklarını ifade ettikleri dile getirildi.  TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, “devekuşu gibi kafalarını kuma gömerek” 24 Aralık’ı görmezden gelmek isteyenlerin bulunduğunu belirterek, “Biran önce o   kumlardan kafalarını çıkarmalarını öneriyoruz” dedi. Sağlık alanında ameliyatlar gibi, bağışıklama programları gibi hiçbir şeyin yarım bırakılmadığına dikkat çeken Sayek, “Sağlık çalışanlarının haklı eylemleri de yarım bırakılmayacaktır. Sonuç almak için gerekeni yapacağız” diye konuştu.

5 Kasım’dan sonra Sağlık Bakanlığı’nın hekimler hakkında soruşturmalar açtığını belirten Füsun Sayek, “24 Aralık 5 Kasım’dan sonraki tüm yapılanlara karşın yapılmış bir eylemdir” dedi. Sayek, eylem çağrısını TTB’nin yaptığını anımsatırken, “Mert tavır bu konuyu TTB ile görüşmektir. Meslektaşlarımıza bu şekilde soruşturma açılmasını kabul etmiyoruz. Hiçbir meslektaşımızı bu konuda mağdur etmeyeceğiz” sözlerini de dile getirdi.

TTB Genel Sekreteri Dr. Orhan Odabaşı, Türkiye genelinde 24 Aralık’a katılımın son derece yüksek olduğunu, bununla birlikte programın son derece büyük bir duyarlılıkla yürütüldüğünü, “bir kişinin bile burnunun kanamadığını” söyledi.

TTB İkinci Başkanı Dr. Metin Bakkalcı, 5 Kasım ve 24 Aralık etkinliklerinin Türkiye’de bir ilk olduğuna işaret ederek, bu eylemlerin sürekliliği, katılımın yüksekliği ve sağlık çalışanlarının kararlılığı karşısında hükümetin ve bakanların bir durup düşünmeleri gerektiğini kaydetti.

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Eriş Bilaloğlu da, 5 Kasım’ın uyarı olduğunu anımsatarak, “Biz 24 Aralık’ta yeni başladık” diye konuştu. “Oyun oynamıyoruz, mesleğimizi yapmak istiyoruz” diyen Bilaloğlu, hükümete ve Sağlık Bakanlığı’na yönelik olarak şunları söyledi: “Ne mutlu ki sağlık alanındaki olumsuzlukları azaltmak isteyen bir sağlık çalışanları kuvveti devreye daha güçlü bir biçimde giriyor. 24 Aralık bu kararlılığın test edildiği bir gün olmuştur. 2004 sağlık çalışanları ve hekimler açısından çok daha umutlu olacaktır.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön