e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ocak 2004  Sayı: 116

 

“Tanakan”ın afişi iptal edildi

7.jpg (15474 bytes)Abdi İbrahim İlaç Firması’nın “Tanakan” isimli preparatına ait afişi, Ankara Tabip Odası İlaç Danışma Kurulu’nun uyarıları üzerine tanıtımdan kaldırıldı. İlaç İşverenleri Sendikası, firmanın tanıtım afişiyle ilgili olarak özür dilediğini bildirdi.

Tıp Dünyası - ANKARA - Abdi İbrahim İlaç Firması’nın “Tanakan” isimli (Ginkgo biloba ekstresi) preparatına ait afişi, Ankara Tabip Odası İlaç Danışma Kurulu’nun uyarıları üzerine tanıtımdan kaldırıldı. Ankara Tabip Odası İlaç Danışma Kurulu, preparatın afişinde sınava giren genç öğrencilerin ve aktif genç kişilerin gösterildiğine işaret ederek, “Hafızayı güçlendirir”, “Zihinsel performansı korur”, “Konsantrasyon sağlar” biçiminde tanıtılmasının bilimsel açıdan yanıltıcı ve etik açıdan da sakıncalı olduğu görüşüne vardı.

Ankara Tabip Odası İlaç Danışma Kurulu, “Sınavlar başlamadan” sloganıyla tanıtılan, “Tanakan” isimli ilacın tanıtım afişine yaptığı incelemede, afişin yanıltıcı olduğu görüşüne vardı. İlaç Danışma Kurulu’nun raporunda; ilacın prospektüsünde organik beyin sendromuna bağlı olarak gelişen serebral performans bozukluklarının semptomatik tedavisinde, hafıza, konsantrasyon bozukluğu, ruhsal uyum bozuklukları, baş dönmesi, kulak çınlaması ve baş ağrısı primer hedef grup, primer dejeneratif demans, vasküler demans ve her ikisinin miks formlarındaki demans sendromları olan hastalarda kullanılabileceği belirtilmesine karşın, afişinde sağlam ve sağlıklı insanların da kullanabileceği görüşünü uyandıracak biçimde ifadeler kullanıldığına ve özellikle sınava hazırlanan genç insanların hedef alındığına dikkat çekildi. Bu durumun bilimsel açıdan yanıltıcı ve etik açıdan sakıncalı olduğunun vurgulandığı raporda ayrıca, tanıtım afişinin halka tanıtım yapmaya dönük hazırlanmasının tanıtım ilkeleri ve tanıtım yönetmeliği tarafından açık olarak yasaklandığı, bu durumun ihlalinin suç unsuru taşıdığı da belirtildi.

Firmada özür diledi

İlaç Endüstrisi ve İşverenleri Sendikası da, konuyla ilgili olarak Ankara Tabip Odası’na gönderdiği yazıda, afişin tüketiciyi yanlış yönlendirdiği konusunda İlaç Danışma Kurulu’nun görüşlerini paylaştığını bildirdi. Yazıda, Abdi İbrahim firması ile konuya ilişkin görüşme yapıldığı ve firmanın özür dileyerek uygulamayı durdurduğu da bildirildi.

ATO İlaç Danışma Kurulu Koordinatörü Dr. Ümit Erkol, 3 yıldır var olan kurulun çalışmalarıyla ilgili olarak bilgi verirken, ilacın bir ülkenin sağlık harcamaları içinde en önemli kalemlerden birini oluşturduğunu, hekimlere ve gerektiğinde kamuoyuna ilaçla ilgili doğru ve güvenilir bilgi vermenin de meslek örgütlerinin görevlerinden biri olduğunu aktardı.

İlaç Danışma Kurulu’nun bugüne kadar çeşitli ilaçlar ve tedavi uygulamaları konusunda raporlar yayınladığına değinen Erkol, son olarak Tanakan isimli ilacın afişini incelediklerini ve uyarılarının da sonucunu aldıklarını kaydetti.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön