e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Aralık 2003  Sayı: 115

 

“Çıplak Ayaklı Araştırma” Çıktı

kapak.jpg (62705 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Uluslararası Çalışma Örgütü’nün “Barefoot Reserach” adlı yayının Türkçe çevirisi olan “Çıplak Ayaklı Araştırma” Türk Tabipleri Birliği yayınlarından çıktı. “Çıplak Ayaklı Araştırma”nın çevirisini Prof. Dr. Necla Aytekin ve Dr. Kayıhan Pala yaptılar.

Kitabın sunuşunda “Çıplak Ayaklı Araştırma” ve “Çıplak Ayaklı Araştırmacı” kavramlarına açıklık getiriliyor. “Çıplak Ayaklı Araştırma” ile, kabul edilmiş klasik yöntemler olmaksızın ve işçilerin kendi tarafından yürütülen, işçilerin maruz kaldıkları kimyasal maddeler ile sağlıkları arasındaki ilişkiyi ve işyeri ortam ve koşulları nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunlarını saptamaya çalışan basit ancak sonuçları bakımından işçi sağlığı alanına katkıda bulunma olasılığı yüksek olan çalışmaların anlatılmak istendiği belirtiliyor. Yine sunuşta verilen bilgiye göre, bu tür çalışmalara katılan ve araştırma yöntemleri konusunda akademik bir eğitimi olmayan kişilere de kitapta “Çıplak Ayaklı Araştırmacı” deniyor.

Türk Tabipleri Birliği’nin işçi sağlığına verdiği önem ve bu alana ilişkin olarak hekimlerin sertifika eğitiminden, sürekli eğitimine kadar yürüttüğü bir dizi çalışmanın halkası olarak düşünülebilecek bir kitap Çıplak Ayaklı Araştırma. İşyeri hekiminin işyerinde yürüteceği eğitim çalışmalarına çok önemli bir katkı sağlayacak; ayrıca, işçiler ve sendika görevlilerine de iş güvenlikleri olup olmadığını anlamaya, eğer yoksa nasıl elde edebileceklerini göstermeye yardımcı olacak.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön