e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Aralık 2003  Sayı: 115

 

Beslenme saati...Beslenme saati...Beslenme saati...Beslenme saati...

Dünyadaki protein tüketimi

Bölgeler arasında eşitsizlik var!

-Dünyada, en fazla protein tüketen Kuzey Amerika ülkeleri, en az tüketen Sahraaltı Afrika ülkelerine göre 2.1 kat daha fazla protein almaktadırlar.

-Sadece hayvansal kaynaklı proteinlere baktığımızda ise bu farkın 6.8 kat olduğunu görüyoruz.

-Dünyanın farklı coğrafi bölgeleri arasında besin tüketiminde eşitsizlikler gözlenmesinin yanında bölge içinde, ülke içinde de varolan eşitsizlikler göz önüne alındığında milyonlarca insanın yetersiz beslendiği ortaya çıkmaktadır.

Bölgeler arası eşitsizlik giderek artıyor!

-Son 20 yılda besin tüketiminde bölgeler arası fark artmıştır. En fazla protein tüketimi olan Kuzey Amerika ülkeleri bundan 20 yıl önce, en az protein tüketimi olan Sahraaltı ülkelerinden 5.4 kat fazla tüketim yaparken, 2000 yılında bu fark 6.8 katına çıkmıştır.

Zengin ülkeler gereksinimlerin fazla protein tüketiyor!

-Dünyada en çok protein tüketen ülkelerin aynı zamanda gelişmiş ülkeler olduğu görülüyor.  

-Kuzey Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinin günlük protein tüketimlerine bakıldığında, bir insanın tüketmesi gerekli olan hayvansal protein miktarının en az 2 katını tükettikleri görülüyor.

Yeterli ve dengeli beslenme için ne kadar protein gerekir?

Erişkin bir insanın günlük protein gereksinimi yaklaşık 1-1.5 gr/kg.dır. Protein gereksinimi, çocukluk, gebelik, emzirme, hastalıklar sırasında artar. Bu durumda bir insanın günlük protein gereksinimi kabaca 65-95 gram arasındadır. Bu alınan proteinin en az üçte biri yani 20-30 gramı hayvansal kaynaklı protein olmalıdır.

  8.jpg (43224 bytes)

9.jpg (43288 bytes)

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön