e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Kasım 2003  Sayı: 113

 

TTB Merkez Konseyi  kararını Sağlık Bakanı Akdağ’a bildirdi...

Akdağ: Eyleminiz ahlaki değil

Sağlık ortamındaki olumsuzlukların giderilmesi amacıyla uzun süredir hükümeti uyaran TTB Merkez Konseyi’nin, 5 Kasım’da uyarı amaçlı olarak eylem yapmasını Sağlık Bakanı Recep Akdağ “ahlaki” bulmadı. TTB Merkez Konseyi üyesi Eriş Bilaloğlu, Akdağ’ın sözlerine “hastalara müşteri denildiği; halkın büyük çoğunluğunun yoksul olduğu bir ülkede ek vergi anlamına gelen Genel Sağlık Sigortası’nın ahlakiliğinin tartışılmadığı bir ortamda, hekimlerin kendi hakları için ve halkın sağlık hakkı için yapacakları etkinliğin ahlakiliğinin tartışılmasını kabul etmiyoruz” diye karşılık verdi.

5.jpg (47595 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ı Sağlık Bakanlığı’ndaki makamında ziyaret ederek 5 Kasım’da uyarı eylemi gerçekleştireceklerini bildirdi. Sağlık Bakanı Akdağ, bu eylemin “ahlaki olmadığını” savundu.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri ve Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri 23 Ekim 2003 Perşembe günü Sağlık Bakanı Akdağ’ı ziyaret ettiler. Görüşmede hekimlerin uzun süredir tedirgin olduklarını, çalışma ortamları ve özlük hakları konusunda sıkıntılar yaşadıklarını, diğer yandan halk sağlığının da tehlikeye girdiği kanısında olduklarını anlatan Sayek, uzun süredir bu konulardaki rahatsızlıklarını dile getirdiklerini anımsattı.

Sayek, Türkiye’de bütçeden sağlığa ayrılan payın son derece yetersiz olduğunu, var olan kaynakların özel sektöre kaydırılmasının tedirginlik yarattığını belirtirken, genel sağlık sigortası, aile hekimliği sistemi, sözleşmeli personel yasası ve kamu yönetimi temel yasasına da  hekimlerin karşı olduklarını dile getirdi. Tüm bu uygulamaları protesto etmek amacıyla hekimlerin 5 Kasım’da 1 günlük uyarı eylemi yapma kararı aldıklarını açıklayan Sayek, ziyaretin bunu Akdağ’a bildirme amaçlı olduğunu da sözlerine ekledi. Sayek, eylemin son derece meşru zeminde yapıldığını vurguladı.

Sayek’ten sonra konuşan Akdağ önce sağlık ortamına ilişkin bazı verileri aktardı. Akdağ, bu yıl bütçede sağlığa ayrılan oranın yüzde 2.3’ten yüzde 2.9’a çıkarıldığını ifade ederken, bunu önemli bir artış olarak yorumladı. Hizmet sunamama çağrısının hukuka aykırı olduğunu savunan Akdağ, “Türk hekiminin bu eyleme itibar edeceğini sanmıyorum. Bu eylemi ahlaki bulmuyorum” diye konuştu.

Akdağ’ın bu sözleri üzerine Dr. Eriş Bilaloğlu söz alarak, “Sayın Bakan, hastalara müşteri denildiği; halkın büyük çoğunluğunun yoksul olduğu bir ülkede ek vergi anlamına gelen Genel Sağlık Sigortası’nın ahlakiliğinin tartışılmadığı bir ortamda, hekimlerin kendi hakları için ve halkın sağlık hakkı için yapacakları etkinliğin ahlakiliğinin tartışılmasını kabul etmiyoruz.”

Görüşme daha sonra basına kapalı olarak sürdürüldü.

“Hekimlerle hastalar karşı karşıya getirilmesin”

Görüşmeden sonra TTB Merkez Konseyi üyeleri dışarda bekleyen gazetecilerin sorularını yanıtladılar. Hekimlerin dünyada çeşitli gerekçelerle iş bıraktığına dikkat çeken Füsun Sayek, hekimlerin toplum sağlığını geriye götürmeye çalışanlara karşı eylemlerini meşru zeminde yaptıklarını belirtti. Sayek, “Bir gün birlikte olamayacağız. Ancak halk mağdur edilmeyecektir” diye konuştu.

Eriş Bilaloğlu da, Akdağ’ın “eylemi ahlaki bulmadığına” ilişkin sözlerinin anımsatılması üzerine asıl parası olmayana hizmet vermeme anlayışının ahlaki olmadığını söyledi. Bilaloğlu, bu tür açıklamalarla hekimlerle hastaların arasının açılmaması gerektiğine de işaret etti. Eylemi ahlaki bulmayan anlayışın hekimleri müşteri gibi gördüğüne dikkat çeken Bilaloğlu, öncelikle bu anlayışın değişmesi gerektiğini vurguladı.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön