e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Kasım 2003  Sayı: 113

 

İstanbul Tabip Odası'ndan açıklama:

"Sözleşmeli çalışmayı reddediyoruz"

Tıp Dünyası - İSTANBUL - İstanbul Tabip Odası'ndan (İTO) yapılan açıklamada, hekimlerin iş güvencesi hakkına sahip çıktıkları ve sözleşmeli çalışmayı reddettikleri bildirildi.

İTO Yönetim Kurulu'nun 23 Ekim 2003 tarihinde yaptığı açıklamada, halka rağmen IMF talimatlarını duraksamadan yerine getiren AKP hükümetinin şimdi de gözünü sağlık sistemine diktiği belirtilirken, gitgide yoksullaşan halkın sağlığının büyük bir tehdit altında olduğu uyarısında bulunuldu. Halkın sağlığını parayla alınır satılır hale getirmeye niyetli olan hükümetin hekimleri ve diğer sağlık çalışanlarının mesleki ve toplumsal geleceğini de hiçe saydığına dikkat çekilen açıklamada, "sözleşmeli personel yasası", "kamu yönetimi temel kanunu tasarısı", "yerel yönetimler yasa tasarısı", "genel sağlık sigortası sistemi ve sağlık sigortası yasası tasarı taslağı", "sağlıkta dönüşüm ve aile hekimliği yasaları"nın tüm çalışanlar için olduğu gibi hekimler için de ağır tahribatlara yol açacak nitelikte olduğu kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Hekimlik meslek değerlerimize yönelik saldırılara ve halkın sağlık müşterisi haline getirilmesine karşı mücadelemiz sürüyor. İş güvencesi hakkına sahip çıkıyor, sözleşmeli çalışmayı reddediyoruz. Performansa dayalı döner sermaye uygulamasını sağlıklı çalışma ortamı için tehlikeli buluyor, insanca yaşamak için maaş artışına evet, döner sermayeye hayır diyoruz. Hükümeti, elini halkın cebine daha çok sokmak yerine, nitelikli hizmet sağlayabilmek için nitelikli, iyi donanmış kurumlar ve sağlık ortamı oluşturmaya davet ediyoruz. Ülkemizin tüm kamusal değerlerini olduğu gibi bölgedeki fabrikaları da yok pahasına satmayı hedefleyen hükümete yağma yok diyor, meslek örgütü olarak tüm emeğiyle geçinenlerle birlikte geleceğimize sahip çıkacağımızı duyuruyoruz."

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön