e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ekim 2003  Sayı: 112

 

1 Mart’ta reddedilen Irak’a asker gönderme tezkeresi, halkın büyük tepkisine karşın kabul edildi

“Onlara Irak, bize yakın”

AKP Hükümeti’nin geniş kesimlerin karşı çıkmasına karşın Irak’a asker gönderme kararı alması, TTB, DİSK, KESK ve TMMOB öncülüğündeki binlerce yurttaş tarafından protesto edildi. 7 ve 8 Ekim günleri Türkiye’nin pekçok yerinde savaş karşıtı eylemler düzenlenirken, Ankara’da düzenlenen eylemde gruba copla müdahalede bulunan polis, TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek’in ayağına da tekme attı.

Tıp Dünyası - ANKARA - AKP Hükümeti’nin, 1 Mart’ta halkın iradesiyle reddedilmesine karşın, yeniden gündeme getirdiği asker gönderme tezkeresini 8 Ekim’de kabul etmesi, TTB, DİSK, KESK ve TMMOB öncülüğündeki onbinlerce savaş karşıtı tarafından protesto edildi. Savaş karşıtları, tezkerenin görüşülmesi öncesinde ve sonrasında TTB, DİSK, KESK ve TMMOB öncülüğünde AKP Genel Merkezi ve TBMM önünde “asker göndermeye hayır” eylemleri yapıldı. Eyleme müdahalede bulunan polis, birçok savaş karşıtını coplarken, TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek’in ayağına da tekme attı.

TTB, DİSK, KESK ve TMMOB, tezkerenin TBMM’nin gündemine alınmasından önce 5 Ekim’de ortak bir basın açıklaması düzenleyerek, Irak’a asker gönderilmesinin gündemden çıkarılmasını istediler ve tüm savaş karşıtlarını da bu konuda direnmeye çağırdılar. Ortak açıklamada, asker gönderilmesi girişiminin halkın ve ülkenin çıkarlarına; Irak halkının ve bölgenin çıkarlarına, anayasaya ve uluslararası hukka aykırı olduğu belirtildi ve “Böyle bir girişimin gündeme getirilmesi halkımızın meşru ve demokratik direnme hakkını kullanmasına davettir. Unutulmamalıdır ki daha birkaç ay önce, halkımızın büyük çoğunluğu ülkemizde asker konuşlandırılmaya karşı 1 Mart’ları yaratmış ve onurumuzun ayaklar altına alınmasına izin vermemiştir. Bu kez de benzer direnişi gösterecektir” denildi. Açıklamada, 7 ve 8 Ekim günlerinde savaş karşıtı etkinlikler yapılacağı bildirildi.

Ardından, 7 Ekim 2003 Salı günü Irak’a asker gönderme tezkeresi hızla TBMM’nin gündemine alındı ve geniş kesimlerin bütün itirazlarına karşın kabul edildi. Tezkerenin TBMM’de görüşüldüğü saatlerde, tezkere karşıtları da sokağa döküldü. İlk önce AKP Genel Merkezi önünde toplanan TTB, DİSK, KESK ve TMMOB öncülüğündeki savaş karşıtları, burada “Kahrolsun ABD, işbirlikçi AKP”, “Çıkarsa tezkere meclis gitsin askere” sloganları attılar. Burada yapılan açıklamada, tezkerenin meşru olmadığı vurgulandı.

AKP Genel Merkezi’nden TBMM’ye yürümek isteyen tezkere karşıtlarına engel olmak isteyen polis, gruba coplarla müdahalede bulundu ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek ile bazı CHP’li milletvekillerini tekmeledi.

Tezkere karşıtlarının eylemleri ertesi gün de sürdü. TBMM’nin Dikmen kapısı önünde binlerce savaş karşıtı biraraya gelirken, TTB, DİSK, KESK ve TMMOB temsilcileri ortak bir açıklama yaptılar. Ardından TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek ve TMMOB Başkanı Kaya Güvenç ile diğer örgütlerin temsilcileri TBMM’ye giderek CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ile görüştüler. Savaş karşıtları daha sonra TBMM önünden Yüksek Caddesi’ne kadar sloganlar eşliğinde yürüdüler.

Eylemler, başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere, Türkiye’nin pekçok yerinde de sürdü ve Irak’a asker gönderilmesinin kabul edilmesi kararı protesto edildi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön