e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Ekim 2003  Sayı: 111

 

SSK’de ek ödeme adaletsizliği

Tıp Dünyası - ANKARA - Ankara Tabip Odası ve SES Ankara Şubesi 25 Eylül 2003 günü SSK Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde ortak bir basın açıklaması düzenleyerek, ek ödemelerle ilgili adeletsizliğin bir an önce sonlandırılmasını istediler.

11.jpg (19062 bytes)Açıklamada, ek ödemenin keyfi bir ücretlendirme olduğu, emekliliğe yansımadığı, değişik birimlerde farklı ödendiği ve idareciler tarafından baskı unsuru olarak kullanılabildiğine dikkat çekilerek, ek ödemenin bir özlük hakkı kazanımı olmadığı vurgulandı. Eşit işe eşit ücret mantığı ile insanca yaşama yeterli net ücret talebinin bir kez daha dile getirildiği açıklamada, SSK’lerde yapılan yeni düzenlemenin ek döeme-döner sermaye sisteminin ne kadar yanlış olduğunun bir kez daha görüldüğü belirtildi.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri, açıklamadan sonra SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Dr. Sefer Karahan ile görüşerek bu konudaki görüşlerini aktardılar. Sefer Karahan, bu rahatsızlığın giderileceğini söyledi.

SSK ek ödeme miktarlarında 11 Eylül 2003 tarihli bir genelgeyle değişiklik yapılmış,  part time çalışan hekimlere yapılan ek ödemeler azaltılırken, tam gün çalışanlara yapılan ek ödemelerde ise artışa gidilmiş ve sonuçta 1/9 gibi bir oran ortaya çıkmıştı. 80 saate kadar tutulan nöbetlere verilen yansıma ise tamamen kaldırılmış ve özellikle yardımcı sağlık personelinin nöbet ücreti almadan nöbet tutması gündeme gelmişti.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön