e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Eylül 2003  Sayı: 110

 

“Hükümet halka karşı!”

Tıp Dünyası - İSTANBUL - İstanbul Tabip Odası (İTO), hükümetin kamu sendikaları ile uzlaşamamasını ve tıkanan toplu görüşme sürecinde uzlaştırma kurulunun raporunu hiçe saymasını kınadı. İTO, bu süreçte kararını IMF ve Dünya Bankası programı yönünde veren hükümetin, tek olanağı kamusal hizmetlerden yararlanabilmek olan milyonlarca yoksul ve çaresiz halka karşı olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

İTO Yönetim Kurulu hükümetle memur sendikaları arasında süren toplu sözleşme görüşmelerin uzlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, yıllardır kamusal hizmet alanını; okulları, hastaneleri, sağlık ocaklarını ihmal edenlerin, son 20 yılda nüfusu katlanan İstanbul’a doğru dürüst hastane inşa etmeyenlerin, olanları kaynaksız bırakıp yıkık dökük hale getirenlerin, yıllardır siyasi atamalar dışında personel alımı yapmayanların şimdi de bu hizmeti vermeye çalışan kamu çalışanlarını yoksulluk sınırında yaşamaya mahkum etmeye çalıştıkları ifade edildi. Açıklamada şunlara yer verildi:

“İstanbul Tabip Odası alarak; hükümetin kamu sendikaları ile uzlaşmamasını ve  tıkanan ‘Toplu Görüşme’ sürecinde uzlaştırma kurulunun raporunu hiçe saymasını kınıyoruz! Kamu çalışanlarının yaşamında ciddi iyileştirmeye yol açmayacak olan bu sembolik birkaç puanlık artış önerilerine dahi hükümetin gösterdiği olumsuz  tutumun sonuçlarını basın, kamuoyu, sendikalar ve meslektaşlarımız ile paylaşarak ilan etmek istiyoruz. Bu hükümet;

Kamu çalışanlarına, sendikalarına ve 4688 sayılı ‘Toplu Görüşme’ yasasına karşıdır!

Kamuda, devlet hastanelerinde, SSK hastanelerinde, sağlık ocaklarında gece gündüz hizmet vermeye çalışan hekimlere ve diğer sağlık personeline karşıdır!

Tek olanağı kamusal hizmetlerden yararlanabilmek olan milyonlarca yoksul ve çaresiz halka karşıdır!”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön