e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ağustos 2003  Sayı: 109

 

1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlu olsun!

3.jpg (7430 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - İkinci Dünya Savaşı 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başlamıştı. Ardında 52 milyon ölü, 100 milyonlarca yaralı, sakat, acı, gözyaşı ve moloz yığını haline gelmiş kentler bırakarak 1945 Mayıs’ında bitmişti. İnsanlık tarihinin gördüğü bu en kanlı savaşlardan biri olan İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı gün, yani 1 Eylül, bütün dünya ulusları tarafından Dünya Barış Günü olarak ilan edildi. Yarım asırdır 1 Eylül Dünya Barış Günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle yaşıyor, yaşatılmaya çalışılıyor.

Bu yıl da 1 Eylül, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Herkes barışın öneminden dem vuracak, barış içinde yaşamanın ne kadar önemli olduğunu anlatacak. Tam da 1 Eylül’de Türkiye’nin gündeminde ne var biliyor musunuz? “Türkiye’nin Irak’a asker göndermesi”!... 1 Mart’ta halk istemediği için TBMM’den geçemeyen Türkiye’nin Irak’a asker göndermesi tezkeresi, yaklaşık 5 ay aradan sonra bir kez daha ısıtılarak gündeme getirildi.

13 Ağustos tarihinde basında yer alan haberlere göre, 12 Ağustos günü Çankaya Köşkü’ne yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Türkiye’nin Irak’a asker gönderme konusunda “ikna” olmuş. 18 Ağustos tarihinde Bakanlar Kurulu bu konuyu görüşecekmiş. Ardından 22 Ağustos’ta MGK toplanacak ve yine bu konuyu değerlendirecekmiş. Asker gönderme tezkeresine MGK’den sonra Bakanlar Kurulu’nda son biçimi verilecek ve TBMM Ağustos sonunda ya da Eylül başında olağanüstü toplantıya çağrılacakmış!...

Ne dersiniz, Türkiye Dünya Barış Günü’nde Irak’a asker gönderir mi sizce?

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön