e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ağustos 2003  Sayı: 109

 

Hekimlerden işçilere destek

15.jpg (21483 bytes)Kocaeli Pirelli Lastik Fabrikası ile iş yapan Ekolas firmasına bağlı işçiler, sendikalaşma kararı alma ve sendikaya üye olma kararının ardından bir gecede, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldılar. Kocaeli Tabip Odası ve hekimler, fabrika önünde eylem yapan işçilere destek verdi.

Tıp Dünyası - İZMİT - Kocaeli’de bulunan Pirelli Lastik Fabrikası’nın kendi bünyesinde kurduğu bir firmaya bağlı olarak çalışan 280 “müteahhit işçisi” hiçbir gerekçe gösterilmeksizin 24 Temmuz gecesi işten çıkarıldılar. Yasalar hiçe sayılarak işten kovulan  işçilerin fabrika önünde başlattığı direnişe Kocaeli Tabip Odası ve hekimler destek verdiler.

24 Temmuz gecesi vardiya değişiminde işbaşı yapmaya gelen işçiler fabrikaya girememesi ve fabrikadaki işçilerin de 18 saat süreyle içerde kalmasıyla gerçekleşen işten çıkarmaya, Pirelli ile işine son verilen işçilerin bağlı olduğu Ekolas firması arasındaki sözleşmenin feshedilmesi ve işçilerin de hizmet akitlerinin sona ermesi gerekçe gösteriliyor.

Ancak gerçek gerekçenin, yıllardır sendikasız, toplu sözleşmesiz çalışan, aynı işi yaptıkları “kadrolu” işçilere göre beşte bir oranında ücret alan, ağır ve tehlikeli iş statüsündeki fabrikada 16 saati bulan günlük çalışma süreleri ile son derece zor koşullarda buluna işçilerin, “bıçak kemiğe dayandı” diyerek sendikalaşma kararı almaları ve Nakliyat İş Sendikası’na üye olmaları olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de “esnek çalışma” biçimlerinden biri olan taşeronlaştırmanın boyutlarının ve “Anayasal bir hak” olan sendikalaşma hakkının nasıl hiçe sayıldığının son derece çarpıcı bir örneğini oluşturan olayın ardından, işçiler fabrika önünde eylem başlattılar. Kendi yaptıkları gölgeliğin altında bekleyerek direnişi sürdüren ve hukuksal süreç başlatan işçiler, gerek Kocaeli’den gerekse tüm Türkiye’den destek bekliyorlar.

Hekimlerden destek

Kocaeli Tabip Odası, direnişe ve işçilere desteğini ifade etmek amacıyla 3 Ağustos 2003 Pazar günü saat 13.00’de fabrika önündeki işçileri ziyaret etti. Kocaeli Tabip Odası Başkanı Dr. Akın Yazıcı başkanlığında Yönetim Kurulu üyeleri, Pratisyen Hekim Komisyonu, İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu ve Tıp Öğrencileri Komisyonu üyeleri katıldılar.  Ziyarette işçilerle süreç değerlendirilerek görüşmeler yapıldı. Ziyaret sırasında bir konuşma yapan Akın Yazıcı, Tabip Odası’nın işçileri sonuna kadar desteklemeye devam edeceğini, her türlü sağlık ihtiyacını karşılamak üzere hazır olduğunu belirterek “Biz, insanları sendikalı oldukları için kapı önüne koyan zihniyete karşıyız. İşsizliğin olduğu yerde sağlık problemi de vardır. AB uyum yasalarını hızla çıkaranlar, yurt insanının yaşam koşullarının iyileştirilmesi konusunda neden yavaş davranıyorlar, bunu anlamak mümkün değil” dedi. Ayrıca 6 Ağustos Çarşamba günü Kocaeli Tabip Odası’nca işçilere öğle yemeği de ikram edildi.

Pirelli lastik fabrikasının önünde işçilerin direnişi sürüyor. D-100 karayolunun kenarındaki fabrika kapısının önünde, güneşin altında bekliyorlar onlar. Geçen arabalar, kornalarıyla, köylüler ekmek yapıp göndererek, İzmit’in çeşitli mahallelerinden heyetler, örgütler ziyaret ve yemeklerle destek vermeye çabalıyorlar. İşçiler bekliyorlar. Üzerlerinde “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” yazılı önlüklerle.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön