e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Temmuz 2003  Sayı: 108

 

TTB'nin 53. Büyük Kongresi'ne katılan Sağlık Bakanı Akdağ'dan hekimlere ağır suçlama:

"Hastanın cebinden elinizi çekin"

12.jpg (20404 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği'nin  21 Haziran'da gerçekleştirilen 53. Büyük Kongresi'ne katılan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, hekimlere yönelik ağır suçlamada bulunarak, "Hekimler hastanın cebinden elini çeksin artık" dedi. Bakanın ifadesi, salondaki hekimlerin tepkilerine neden olurken, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, Akdağ'a "Popülizm yapmayın" uyarısında bulundu.

TTB 53. Büyük Kongresi'nde, Füsun Sayek'ten sonra konuşma yapan Akdağ, bakanlığın icraatına yönelik eleştirilere karşılık hekimleri suçladı. Hükümet olarak ülkenin kaynaklarını olabildiğince hızlı biçimde halkın hizmetine sunmak gerektiğine inandıklarını söyleyen Akdağ, bu kaynakların kamu-özel diye ayrılmasının gerçekçi olmadığına inandıklarını ifade etti. Sayek'in bakanlığın icraatına yönelik eleştirilerini "tam bir muhalefet üslubuyla" yönelttiğini savunan Akdağ, Sağlık Bakanı olarak hayalle iş yapılmayacağını bildiğini iddia etti. Sayek'in sağlık alanına ilişkin olarak verdiği rakamlardan rahatsız olan Akdağ, şöyle konuştu:

"Ben Sayın Başkan'ın ne zaman yapıldığı belli olmayan istatistiklerden bahsetmek yerine Türkiye'de özellikle uzman hekimlik alanında hekimle hasta arasındaki olumsuz para ilişkisinden bahsetmesini beklerdim. Aylardır ben bundan bahsediyorum bu ülkede. Türkiye'deki sorun yalnızca fiziksel eksiklik sorunu değil Türkiye'deki en büyük sorun hekime ulaşan insanların maalesef sağlık hizmetinden yeterince yararlanamamasıdır. Ya vurdumduymazlıktan dolayı ya da olumsuz para ilişkisinden dolayı aslında bu hizmeti alabilecek birçok insan bunu sağlıklı alamamaktadır."

"Formel" hale gelmiş, "şablonlaşmış" bazı uygulamaları terk ettiklerini savunan Akdağ, sağlık ocaklarının kiralanması, performans değerlendirmesi gibi uygulamaları bu amaçla başlattıklarını söyledi. Akdağ, sağlık ocaklarına savaş açmadıklarını tam tersine sağlık ocaklarını ihya etmenin peşinde olduklarını ileri sürerken, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyanın nereye gittiğine bakmamız lazım arkadaşlar. Biz, çözülmeden önce bazı uygulamalar yapan doğu blokunun uygulamalarıyla sağlık sistemini kalkındıramayız. Dünyanın her yerinde artık, sağlıkta ve işyerinde performans bir kriter olarak alınmaktadır. Aynı sağlık ocağında çalışan iki hekim, biri sürekli çalışacak, öbürü oturacak. Sayın Birlik Başkanımızın ifadesiyle, "yüreğinde sonuna kadar insan sevgisi olan kişi" sabahtan akşama kadar çalışacak, öteki yatacak. Ne yapacaksınız, cezalandıracak mısınız? Böyle çözemezsiniz. O zaman bazal bir ücretle, kamuda çalışan herkese -sağlık çalışanları için konuşuyorum- kendi performanslarına ve verimliliğine göre ilave ücret vermeyi düşünüyoruz. Bunu yapmazsanız maalesef hekimlerimiz hastalarının cebine el uzatıyorlar. Türkiye'de yaşanan budur ve biz bunu önlemeye çalışıyoruz."

Eleman güçlüğü çekilen yerlerde sözleşmeli sağlık personeli çalıştırılmasına ilişkin düzenlemeyi "müjde" olarak niteleyen Akdağ, sözleşmeli olarak çalışan hekimlere Sayek'in ifade ettiği 2.5 milyar liranın çok daha üzerinde bir rakam verileceğini savundu. Akdağ, maaşla birlikte verilecek ikramiye ve döner sermaye payının bu rakamı artıracağını kaydetti.

Konuşmasını bundan daha farklı hazırladığını ancak, Sayek'in eleştirileri üzerine böyle bir konuşma yaptığını belirten Akdağ, bu düzenlemelerle Türkiye'nin kısa süre içinde sağlık alanındaki sorunlarını gidereceğini umduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.

"Popülizm yapıyorsunuz"

Akdağ'ın konuşmasından sonra yeniden söz alan Füsun Sayek, Bakan'ın bütün hekimleri şaibe altında bırakacak biçimde konuşmasının doğru olmadığını söyledi ve Akdağ'ı popülizm yapmakla suçladı. TTB'nin şablonlar içinde kalmış bir örgüt olmadığını belirten Sayek, yıllardır okuyarak, yazarak, araştırarak, tüm dünyadaki gelişmelerden hareketle oluşturdukları tespitleri aktardıklarını söyledi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön