e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Temmuz 2003  Sayı: 108

 

Manisa Tabip Odası Devlet Hastanesine yapılan saldırıyı kınadı...

Saruhanlı’da hastaneye saldırı

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde 12 Haziran gecesi bıçaklı bir grup Devlet Hastanesi Acil Polikliniği’ne saldırıda bulundu. Nöbetçi doktorun yaralandığı olaydan sonra bir açıklama yapan Manisa Tabip Odası Yönetim Kurulu, sağlık kurumlarındaki güvenlik sorununun ulaştığı tehlikeli boyuta dikkat çekti.

Tıp Dünyası - MANİSA - Manisa’nın Saruhanlı Devlet Hastanesi Acil Polikliği’ne, 12 Haziran gecesi bıçaklı bir grup tarafından saldırıda bulunuldu. Nöbetçi doktorun yaralandığı olaydan sonra ortak bir basın açıklaması yapan Manisa Tabip Odası (MTO) Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Manisa Şubesi yöneticileri hastanelerdeki güvenlik sorunu konusunda etkin ve caydırıcı önlemlerin alınmasını istediler.

Manisa Tabip Odası’dan edinilen bilgilere göre, 12 Haziran gecesi, bir arkadaşlarının ilçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınmasını protesto eden ve kendilerini yaralayarak Devlet Hastanesi Acil Polikliniği’ne gelen bir grup kapı ve camlara saldırarak hastanede tahribata neden oldular. Hastane çalışanlarının tüm çabalarına karşın sakinleştirilemeyen grup, bıçak çekerek, küfür, tehdit ve hakaretlerde bulundu. Olaylar sırasında nöbetçi doktor Özgür Dökmeci, cam kırılması nedeniyle hafif yaralandı.

Saldırının ardından 17 Haziran günü ortak bir basın açıklaması yapan Manisa Tabip Odası   ve SES Manisa Şube yöneticileri, saldırıyı kınayarak sorumluların gerekli cezaya çarptırılmasını istedi. Yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarına ve sağlık kurumlarına yapılan bu tür saldırıların yıllar içinde artarak devam ettiği ve bu anlayışa karşı mücadelenin ancak halkın doğru bir tutum geliştirerek sağlık çalışanına destek olmasıyla sağlanabileceği vurgulandı. Bu tür saldırıların sık sık yaşanmasının sağlık alanında özveriyle görev yapan hekimlerde moral bozukluğu ve motivasyon kaybı yarattığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Tüm çalışanlar gibi sağlık çalışanları da sağlıklı ve güvenlikli bir ortamda görev yapmak istemektedir. Kurumlarımızda ve sosyal güvenlik sistemlerimizde yaşanan aksaklıkların sorumluluğu çalışanların değil bu konuda görevlerini bu güne kadar gereğince yerine getiremeyen siyasi iktidarlarındır. Saruhanlı’daki olayda ise ilçe halkı tarafından çete olarak adlandırılan kişilerin ilçede sürekli olay çıkarttığı, huzursuzluk yarattığı ve hastanedeki olayda emniyet güçlerinin olaya müdahale edemediği belirtilmektedir. Olayların bu gelişimi ve devamı basit bir emniyeti suistimal olayı olmayıp, daha geniş boyutlu bir organize girişim olduğu kanısını uyandırmaktadır. Bu olayın niteliğine uygun olarak araştırma yapılarak en etkin ve caydırıcı biçimde önlemlerin alınmasını bekliyoruz”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön