e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Haziran 2003  Sayı: 107

 

“Sorun sistemden kaynaklanıyor”

Samsun-Sinop Tabip Odası

Yönetim Kurulu, ülkede varolan sağlık sorunlarını hekimleri karalayarak gizleme çabalarını son dönemde doruk noktaya ulaştığını belirterek, bozuk sistemin sonuçlarını hekimlerin suçu gibi göstermeye kimsenin hakkı olmadığını açıkladı

Tıp Dünyası - SAMSUN - Samsun-Sinop Tabip Odası Yönetim Kurulu, ülkede varolan sağlık sorunlarını hekimleri karalayarak gizleme çabalarının son dönemde doruk noktaya ulaştığını; bu haksız ve dayanaksız kampanya karşısında sessiz kalmayacaklarını açıkladı.

Samsun-Sinop Tabip Odası Yönetim Kurulu 31 Mayıs 2003 günü bir basın toplantısı düzenleyerek, “Neşter Operasyonu” bahane edilerek tüm hekimlik camiasının ve hekimlik mesleğinin karalanmaya çalışılmasına sert tepki gösterdi. Samsun-Sinop Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklamayı yapan Başkan Dr. Ramazan Aşçı, son dönemde hekimlere yöneltilen eleştirilerinin dozunun terbiye sınırlarını aştığını, bazı medya ve politika çevrelerinin soğukkanlılığını kaybettiğini, her gün bir televizyonda ya da bir gazetede hekimleri suçlayan, aşağılayan yayınlar yer aldığı söyledi. Büyük çoğunluğu hiçbir araştırmaya dayanmayan bu yayınların mahalle dedikodusu düzeyinde olduğunu savunan Aşçı, “İlginçtir ki çözüm üretmesi gereken politikacılar hekimleri hedef gösteren açıklamalar dışında hiçbir şey yapmış değillerdir” dedi. Tartışmaların asla tıbbi alanda yapılmadığına, sürekli finans ve işletme zeminine çekilmeye çalışıldığına dikkat çeken Aşçı,  “Sadece bu bile olayın hekimlerle direkt bir ilgisi olmadığını göstermek için yeterlidir” diye konuştu.

“Sessiz kalmayacağız”

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) bu olaydaki ağırbaşlı tutumunun bazı çevrelere hekimelre haksız ve pervasız saldırı olanağı vermemesi gerektiğini vurgulayanAşçı, şöyle konuştu:

“Dev bir sağlık ordusunda az sayıda kişinin doğruluğu henüz kanıtlanmamış suçlamalarla karşılaşması, hergün binlerce hastayı tedavi ve ameliyat eden hekimlere bir baskı unsuru olamaz. Bu durumu mahçubiyet icinde kabullenmeye hiç niyetimiz olmadığnıın bilinmesini istiyoruz. Hekimlerin gaspedilmiş hakları göz önünde açıkça dururken, yavuz hırsız rolüne soyunan herkesi haddini bilmeye çağırıyoruz. Son dönemde aleyhimizde yapılan bu kampanya karşısında sessiz kalmayacağız. Uğrunda bir ömür adadığımız mesleğimize bu şekilde saldırılmasına izin vermeyeceğimizi herkese duyurmak istiyoruz.”

“Bozuk sistem gözardı ediliyor”

Günde 9 saat çalışan tek meslek grubunun hekimler olduğuna dikkat çeken Aşçı, vardiya, nöbet, “gönüllü” adı altındaki uzun süre çalışma uygulamalarını gözardı ederek bozuk sistemin sonuçlarını hekimlerin suçu gibi göstermeye kimsenin hakkı olmadığını vurguladı. Ramazan Aşçı, “Sağlık alanını hekimi robotlaştırmaya niyetli paragöz leş kargalarına bırakmayacağız. Hekimler bu ülkenin geçmişinde oldukları gibi geleceğinde de var olacaklar ve sağlık orkestrasının şefliğini yapmaya devam edeceklerdir” dedi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön