e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Haziran 2003  Sayı: 107

 

Dr. Recep Oymak yaşamını yitirdi

Tıp Dünyası - DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Çınar Sağlık Merkezi Sağlık Grup Başkanı Dr. Recep Oymak, 10 Haziran 2003 akşamı geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

1998 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Recep Oymak, Çınar Sağlık Merkezi’nde göreve başlamıştı. 4 yıldan beri de Çınar Sağlık Merkezi’nde Sağlık Grup Başkanlığı’nı yürütmekte olan Oymak, Diyarbakır Tabip Odası’nın Çınar ilçe temsilciliğini yürütmekteydi ve pratisyen hekim kolu üyesiydi. Oymak, evli ve 2 çocuk babasıydı.

 

Zonguldak’ta işyeri hekimliği kursu

Tıp Dünyası - ZONGULDAK - Zonguldak İşyeri Hekimliği B tipi Sertifika Kursu 7-8 Haziran 2003 tarilerinde Zonguldak Tabip Odası Lokali’nde gerçekleştirildi. Kursta, “Çalışma Sağlığı ve Güvenliği, TTB’nin rol ve sorumlulukları”, “Tanışma, beklentiler, kurs tanıtımı, kursun amaç ve öğrenim hedefleri”, “İşyeri hekimlerinin özlük hakları”, “İşyeri sağlık hizmetleri ve işyeri hekiminin görev ve sorumlulukları”, “İşyeri sağlık kayıt ve istatistikleri dersleri verildi. Kursa, Dr. Ceyhan Akkaya, Dr. Mustafa Tamyürek, Dr. Serpil Keskin, Dr. Turabi Yerli, Av. Ziynet Özçelik eğitici olarak katıldılar.

 

Haziran kongre ayı

Tıp Dünyası - ANKARA - Haziran ayında çok sayıda tıp kongresi gerçekleştirilecek.

Türk Pediatri Derneği’nce düzenlenen “39. Türk Pediatri Kongresi” 17-22 Haziran 2003 tarihlerinde Kapadokya Dedeman Oteli’nde yapılacak. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen “12.Anadolu Psikiyatri Günleri” 18-22 Haziran 2003 tarihleri arasında Elazığ’da gerçekleştirilecek. Türk Dişhekimleri Birliği tarafından düzenlenen “10. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi” 19 - 21 Haziran 2003 tarihleri arasında Antalya Kültür Merkezi ve Cam Piramit Kongre Merkezi Kompleksi’nde yapılacak. Türkiye Biyoetik Derneği’nce düzenlenen uluslararası katılımlı “3. Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi” de 25-28 Haziran 2003 tarihlerinde Bursa Kervansaray Termal Otel’de gerçekleştirilecek.

 

Uşak'ta kurs

Tıp Dünyası - UŞAK - Uşak'ta 21-29 Haziran 2003 tarihleri arasında A Tipi İşyeri Hekimliği Sertifika Kursu gerçekleştirilecek. Uşak Tabip Odası'nda gerçekleştirilecek olan kursta, "Endüstride Risk Grupları", "Sosyal Politika", "İşyerinde İlkyardım Eğitim ve Organizasyon", "İş Hijyeni-Kimyasal Etmenler", "İşçi Sağlığına Giriş", "İş Kazaları", "Kadın İşçiler", "Meslek Hastalıklarına Genel Bakış", "Mesleki Bulaşıcı Hastalıklar", "Çağdaş Sağlık Hizmetleri" gibi derslerin yer aldığı yoğun bir program uygulanacak. Kursta ayrıca, "TTB Sertifika Uygulamları"na ve "İşyeri Hekimlerinin Özlük Hakları"na ilişkin eğitim de verilecek.  

 

8. Halk Sağlığı Günleri 23-25 Haziran tarihleri arasında Sıvas’ta

Tıp Dünyası - SIVAS - Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) de katkısıyla, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği ve Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nce (CÜTF) düzenlenen “8. Halk Sağlığı Günleri” 23-25 Haziran 2003 tarihleri arasında Sıvas’ta yapılacak. Bu yıl halk sağlığı günlerinin ana teması “Halk Sağlığı ve Sosyal Bilimler” olarak belirlendi.

Cumhuriyet Üniversitesi’nde yapılacak “Halk Sağlığı Günleri”,  Prof. Dr. Hüseyin Polat, Prof. Dr. Ayşe Akın, CÜTF Dekanı Prof. Dr. Reyhan Eğilmez, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, CÜ Rektörü Prof. Dr. Ferit Koçoğlu ve Sivas Valisi Dr. Hasan Canpolat’ın katılacağı açış programıyla başlayacak, daha sonra konferans ve panellere geçilecek.

İlk gün, “Toplum Bilimleri ve Sağlık” konferansı, “Sıvas” konulu slayt gösterisi, “Halk Sağlığında Gelişen Sosyal Bilimlerin Önemi” ile “Tıp Fakülteleri ve Etik” konulu paneller gerçekleştirilecek.

İkinci gün, “Sağlık Ekonomisinin Halk Sağlığı İçin Önemi”, “Sosyal Etmenlerin Belirleyici Olduğu Halk Sağlığı Sorunları” ve “Tıbbi Psikoloji ve Asğlık Hizmetlerinde Uygulama Alanları” konulu panellerin ardından, Türk Tabipleri Birliği Halk Sağlığı Kolu’nun çalışmaları doğrultusunda hazırlanan “Türkiye’de Aşı Üretimi Tarihçesi” konulu konferansı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feride Saçaklıoğlu sunacak.

Son gün de, “Sağlıkta Sosyal Hizmetler” panelinin ardından “Sağlık Araştırmalarından Sosyal Bilim Yöntemleri Uygulama Deneyimleri” konulu yuvarlak masa toplantısı, “Halk Sağlığında İletişim ve Değişim” konulu panel ve “Sosyal Eşitsizliklerin Beslenmeye Etkisi” konulu konferans gerçekleştirilecek. “Halk Sağlığı Günleri” tüm katılımcıların bulunacağı “Kongrenin Genel Değerlendirmesi”yle son bulacak.

 

Hekim atamaları 27-28 Haziran’da

Tıp Dünyası - ANKARA - Sağlık Bakanlığı, “devlet hizmeti yükümlülüğü bulunan” uzman hekimler ile pratisyen hekimlerin atamalarını 27-28 Haziran 2003 tarihlerinde yapacak. Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan habere göre, uzman ve pratisyen hekimlerin 20 Haziran 2003 Cuma günü mesai bitimine kadar Sağlık Bakanlığı’na belgeleriyle birlikte başvurmaları gerekiyor. Başvurmayan hekimlerin kuraları gıyaplarında çekilecek. Kura işlemleri uzman hekimler için 27 Haziran Cuma günü saat 14.00’de yapılacak, pratisyen hekimler için ise 28 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da başlayarak sonuçlanıncaya kadar sürecek.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön