e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Haziran 2003  Sayı: 107

 

HÜTF kuruluşunun 40. yıldönümünü kutladı

12.jpg (19717 bytes)Prof. Dr. İskender Sayek HÜTF’nin Türkiye akademik ortamına büyük katkılarda bulunduğunu söylerken, Prof. Dr. Tunçalp Özgen de Türk tıbbının eğitimini ve uygulamasını etkilediğini belirtti.

Tıp Dünyası - ANKARA - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin (HÜTF) kuruluşunun 40. yıldönümü kutlandı. HÜTF Dekanı Prof. Dr. İskender Sayek, HÜTF’nin 40 yıldır Türkiye akademik ortamına büyük katkılarda bulunduğunu söyledi.

6 Haziran 2003 günü HÜTF Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik, “Pullarla Türk Tıp Tarihi” adlı serginin açılışıyla başladı. Konser ve “Kuruluşundan Bugüne Hacettepe Belgeseli”nin sunumunun ardından açış konuşmalarına geçildi. Açış konuşmalarının ilkini yapan HÜTF Dekanı Prof. Dr. İskender Sayek, HÜTF’nin 2 odalı bir çocuk sağlığı ve hastalıkları enstitüsünün açılışı ile başlattığı serüvenini 40. yılında, Türkiye’nin en önemli eğitim kuruluşlarından biri olarak sürdürdüğünü söyledi. 4 bin dolayında uzman yetiştirerek Türkiye’nin her yerinde sağlık hizmeti sunan yetenekli hekimler kazandıran HÜTF’nin tıbbi çalışmaları sayesinde uluslararası camiada da önemli bir etkinliğe sahip olduğunu anlatan Sayek, uluslararası indekslere giren dergilerde fakültenin yılda ortalama 600 makalesi yayınlandığını, 3 anabilim dalının AB boardlarınca akredite edildiğini belirtti. Sayek, Türkiye akademik ortamına büyük katkıda bulunan HÜTF’nin bugüne kadar çeşitli üniversitelerde görev yapan 23 rektör yetiştirdiğini de vurguladı.

13.jpg (20141 bytes)Sayek’ten sonra konuşan HÜ Rektörü Prof. Dr. Tunçalp Özgen de, HÜTF’nin bugün geldiği düzeyle Türk tıbbının eğitimini ve uygulamasını etkilediğini, adeta bir marka durumuna geldiğini kaydetti.

Özgen’den sonra kürsüye gelen HÜTF’nin kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın konuşmasının ardından, “Hacettepe Tıp Fakültesi’nin Türkiye Tıp Ortamına Katkıları” konulu panele geçildi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. İskender Sayek’in yaptığı panelin konuşmacıları ise Prof. Dr. Doğan Taner, Prof. Dr. Mithat Çoruh ve Prof. Dr. Turgay Dalkara oldu.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön