e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Haziran 2003  Sayı: 107

 

Çakılı! Sözleşmeli! Yüksek(!) ücretli!

Sağlık Bakanlığı, “zorunlu hizmet” uygulaması yerine yaşama geçirmeyi planladığı “sözleşmeli çakılı personel” uygulamasının özlük hakları yönünden vereceği zararı, ücreti görece yüksek tutarak kapatmaya çalışıyor.

Tıp Dünyası - ANKARA - Göreve geldiği ilk günden bu yana çeşitli kereler hekimlerin en büyük mağduriyetlerinden biri olan “zorunlu hizmet uygulamasını” kaldıracaklarını dile getiren Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, zorunlu hizmet yerine hekimleri daha mağdur edecek “çakılı sözleşmeli personel” uygulamasını yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Çakılı personel için “700 milyon ile 2.5 milyar lira arasında ücret” belirlendi.

“Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde sözleşmeli personel çalıştırılması”na ilişkin yasa tasarısının hazırlıklarını tamamlayan Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli çakılı personele ödenecek maaş tutarlarıyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı’nın da onayını aldı. Yasa tasarısının kısa süre içinde Bakanlar Kurulu’na sunulacağı ve bu yasama yılı kapanmadan meclisten çıkarılacağı bildirildi.

“Mahrumiyet bölgelerinde çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve cazip hale getirilmesi” gerekçesiyle hazırlanan düzenleme, kadrolu personele göre daha yüksek ücret ödenmesini getiriyor ancak personelin bütün özlük haklarını ortadan kaldırıyor. Tasarıya göre hekim ya da diğer sağlık personeli Sağlık Bakanlığı ile ancak 1 yıl üzerinden sözleşme yapabiliyor, eş durumu, ölüm, boşanma ya da başka bir nedenle atama ya da nakil yaptıramıyor. Sözleşmeli çalışan personelin serbest çalışaması, muayenehane açması yasaklanıyor. Yasaklara uymadığı saptanan personelin sözleşmesi feshedilecek.

Sözleşmeli personel olmak için Sağlık Bakanlığı’na başvuran hekimler, diş hekimleri ve eczacılar kura yoluyla atanacak, yardımcı sağlık personeli ise sonbaharda yapılacağı belirtilen merkezi sınava girerek, alacağı puana göre yerleştirilecek. ÖSYM’nin yapacağı sınavı kazananlar, bakanlığın ilan edeceği görev yerleri arasından tercih yapacak ve aldığı  puana göre görev yeri belirlenecek.Yer değiştirme talebinde bulunan sözleşmeli personele, sözleşme süresi sonunda bir hak tanınacak. Bu haktan yararlanmak isteyen doktor ve eczacılar yine kurayla, yardımcı sağlık personeli ise sınav yoluyla yer değiştirme hakkını kullanacak.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte “mecburi hizmet” uygulaması da kalkacak.

Çakılı personel için görev yeri, unvan, kıdem ve eğitim seviyesi kriterleri dikkate alınarak belirlenen ücretler şöyle:

Sözleşmeli personel

Taban ücret

Tavan ücret

Uzman hekim

1.5 milyar lira

2.5 milyar lira

Hekim-Dişhekimi

1.2 milyar lira

2.2 milyar lira

4 yıl ve üzeri fakülte mezunu

900 milyon lira

1.9 milyar lira

2-3 yıllık yüksekokul mezunu

800 milyon lira

1.7 milyar lira

Lise ve dengi okul mezunu

700 milyon lira

1.5 milyar lira

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön