e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Haziran 2003  Sayı: 106

 

“Pratisyen Hekim Bölgesel Eğitim Günleri” Ankara’da yapıldı

Tıp Dünyası - ANKARA - Pratisyen Hekim Bölgesel Eğitim Günleri 23-25 Mayıs 2003 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (HÜTF) 1 ve 2 nolu konferans salonlarında gerçekleştirildi. Yoğun gündemle toplanan Pratisyen Hekim Bölgesel Eğitim Günleri süresince 2 ayrı kurs ve 14 panel yapıldı.

Eğitim günlerinde, “1. Basamak Sağlık Hizmeti ve Genel Pratisyenlik” “1. Basamak Sağlık Hizmetleri Politikları” “1. Basamakta Bağışıklama Politikaları” “Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı”, “Savaş ve Sağlık”, “1. Basamakta Geriatrik Problemlere Genel Yaklaşım”, “1. Basamakta Psikiyatrik Tedaviye Genel Yaklaşım”, “Hekimin Yasal Sorumlulukları” “Öksüren Çocuğa Yaklaşım” “Birinci Basamakta Koah ve Astım’a Yaklaşım”, “Vajinal Akıntıya Yaklaşım”, “Hipertansiyona Yönelik Sıkça Karşılaşılan    Sorunlar”, “Göğüs Ağrılı Hastaya Yaklaşım”, “Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanmaları” başlıklı paneller gerçekleştirildi. Panellerde toplam 38 konuşmacı sunum yaptı.

 

Sağlıkta KDV yüzde 8’e indi

Tıp Dünyası - ANKARA - Kan ve kan ürünleri ile mama, serum ve aşılarda yüzde 8’lik KDV uygulaması yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla, insan ve hayvan sağlığı için kullanılan kan ve kan ürünleri ile cenaze hizmetleri yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV’ye tabi olacak.

İnsan gıdası olarak kullanılan mamalar ile anti-serum ve aşılardaki KDV oranı da yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü. Yeni düzenlemeyle, daha önce yüzde 18’lik listede yer alan aromalı ve meyveli süt ve yoğurtlar da, temel gıda maddeleri listesine alindi ve bu şekilde bunlara yüzde 8 KDV uygulanması öngörüldü.

 

Sağlık Bakanlığı’ndan “sağlık envanteri”

Tıp Dünyası - ANKARA - Sağlık Bakanlığı, “Türkiye Sağlık Envanteri” çalışması başlattı. Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan habere göre, bu çalışmayla Türkiye’nin varolan sağlık potansiyelini belirlemek ve elde edilen veriler ışığında yapılacak sağlık yatırımlarının profilini çıkarmak amaçlanıyor. Sağlık Envanteri Çalışması, Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm kurum ve kuruluşları, SSK Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı hastane ve dispanserleri, üniversitelere bağlı hastane ve sağlık kuruluşları, kamuya ait sağlık kurum ve kuruluşları, vakıf ve derneklere ait sağlık kurum ve kuruluşları ile özel sektöre ait hastane, sağlık merkezi, dal merkezleri ve poliklinikleri kapsıyor.

 

MSG ve Toplum Hekim'in yeni sayıları çıktı

Tıp Dünyası - ANKARA - Mesleki Sağlık ve Güvenlik (MSG) ile Toplum ve Hekim dergilerinin yeni sayıları çıktı. "Kamu Çalışanlarının Sağlığı ve Güvenliği", "İş Güvenliği Mühendisliği", "İşyeri Hemşireliği", "Çalışan Çocuklar" ve "Çalışan Kadınlar"ın konu edildiği MSG'de çalışanların sağlığına ilişkin araştırmalara yer verildi. Toplum ve Hekim Dergisi'nin yeni sayısı ise "Avrupa Birliği", "3. Ulusal Nevzat Eren Halk Sağlığı Sempozyumu" ve "Sağlık Hizmetleri" başlıklı dosyalara ayrıldı. Toplum ve Hekim'de ayrıca  "Bütçe" ve "Etik" konulu değerlendirmeler ile "Tıp Eğitimi" ve "Savaş" konulu çeviriler yer aldı.

 

HÜTF 40 yaşında

Tıp Dünyası - ANKARA - Kuruluşunun 40. yıldönümünü kutlayan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (HÜTF), 6 Haziran 2003 günü, Kültür Merkezi “M” Salonu’nda gerçekleştirilecek bir etkinlikle kutlayacak. “Pullarla Türk Tıp Tarihi” adlı sergi, konser ve “Kuruluşundan Bugüne Hacettepe Belgeseli”nin ardından, açış konuşmalarına geçilecek. Plaket töreninin ardından moderatörlüğünü HÜTF Dekanı Prof. Dr. İskender Sayek’in yaptığı, Prof. Dr. Doğan Taner, Prof. Dr. Mithat Çoruh ve Prof. Dr. Turgay Dalkara’nın konuşmacı olarak katıldığı “Hacettepe Tıp Fakültesi’nin Türkiye Tıp Ortamına Katkıları” konulu panel yapılacak. HÜTF, 40. kuruluş yıldönümünü bir yıl süren etkinliklerle kutlayacak.

 

Bursa Tabip Odası’ndan öykü yarışması

Tıp Dünyası - BURSA - Bursa Tabip Odası (BTO), tüm hekim ve tıp fakültesi öğrencilerine yönelik, serbest konulu öykü yarışması düzenledi. Başvuru süresi 31 Ocak 2004’te sona erecek yarışma için, her katılımcının 2 öyküyle ve 5 örnek olarak başvurması gerekiyor. Her bir öykünün 10 A4 sayfasını geçmeyecek biçimde yazılmış olması ve katılımcıların yapıtlarını rumuzla tanıtmaları isteniyor. Yarışmaya katılmak isteyenler öykülerini elden ya da iadeli posta, kargo yoluyla “Bursa Tabip Odası Öykü Yarışması Gazcılar Cad. Petek Bozkaya İş Merkezi CBI K:2 D: 213 Bursa” adresine gönderebilcekler. Yarışmanın sonuçları 1 Mart 2004 tarihinde açıklanacak, ödül töreni 2004 Tıp Bayramı etkinleri içinde yapılacak. 

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön