e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Haziran 2003  Sayı: 106

 

Diş hekimi Sevinç Özgüner  İstanbul Tabip Odası’nca düzenlenen bir toplantıyla anıldı

“Ölüm yok ki!”

15.gif (11873 bytes)TTB Merkez Konseyi üyesi iken, 23 Mayıs 1980’de evinde uğradığı saldırı sonucu  katledilen Dişhekimi Sevinç Özgüner, İstanbul Tabip Odası’nca düzenlenen bir toplantıyla anıldı.

Tıp Dünyası - İSTANBUL - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Diş hekimi Sevinç Özgüner, katledilişinin 23. yılında, İstanbul Tabip Odası’nca (İTO) düzenlenen bir toplantıyla anıldı. Anma toplantısında, İTO’nun geleneksel “Sevinç Özgüner Barış, İnsan Hakları ve Demokrasi Ödülleri” de sahiplerini buldu.

Sevinç Özgüner’i anma toplantısı 23 Mayıs 2003 Cuma günü saat 19.00’da, İTO’da Özgüner’in adını taşıyan toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantının açış konuşmasını yapan İTO Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Özgüner’in yaptıklarının benzerlerini yapmaya çalıştıklarını söyledi. Fincancı, onu bu yolla yaşattıklarını, bu anlamda Özgüner’in ölümsüz olduğunu kaydetti.

Fincancı’dan sonra kürsüye gelen, Özgüner’in yakın dostu Şaban Ormanlar da, Özgüner’in kimliği, kişiliği ve yaptıklarından söz etti. Özgüner ile anılarını anlatan Ozan Arif Damar da,  Nazım Hikmet’in “Şeyh Bedrettin Destanı” adlı şiirinden bir bölümle birlikte, “Ölüm Yok ki” adlı şiirini okudu.

Toplantının ikinci bölümünde ise “Sevinç Özgüner Barış, Demokrasi ve İnsan Hakları” ödülleri verildi. Geçtiğimiz yıl cezaevlerinde yaşanan ölüm oruçları sırasında ölüm orucuna yatanların bakım ve izlemelerini yapan cezaevi hekimlerini adına Adana E tipi Cezaevi tabibi Dr. Haluk Özkul, Tekirdağ F Tipi Cezaevi Hekimi Dr. Ferit Biçen, Paşakapısı Cezaevi Hekimi Dr. Levent Aydemir, Muğla E tipi Cezaevi Hekimi Dr. Ertan Ersel, Kartal Cezaevi Hekimi Dr. Muharrem Tatlısevim ile  TTB ve İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Kolu ve Komisyonlarında uzun süredir görev yapan Dr. Yeşim İşlegen,  Sevinç Özgüner Barış, Demokrasi ve İnsan Hakları ödüllerinin bu yılki sahipleri oldular.

Radikal Gazetesi yazarı Adnan Ekinci, Murat Çelikkan ve Yıldırım Türker ile Milliyet Gazetesi yazarı Can Dündar da, ABD’nin Irak’a saldırısına karşı aldıkları tutum nedeniyle ödüle değer bulundular. Çelikkan, Türker ve Dündar’ın bulunmadığı törene, Adnan Ekinci katılarak ödülünü aldı. Törenden sonra kısa süre cezaevleri hekimlerinin sorunları tartışıldı.

Anma törenine Özgüner’in ailesi, yakınları ve meslektaşlarının yanı sıra çok sayıda konuk katıldı.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön