e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Haziran 2003  Sayı: 106

 

HAYAD’dan açıklama...

“Hasta hakları  birimleri için   standart getirilmeli”

HAYAD, Sağlık Bakanlığı’nca İstanbul’daki çeşitli kamu sağlık kurumlarında oluşturulan “hasta hakları birimlerinin” yetersiz olduğunu açıklayarak, bu birimler için standart getirilmesini istedi.

Tıp Dünyası - İSTANBUL - Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği (HAYAD) Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanlığı’nın son dönemde İstanbul’daki çeşitli kamu sağlık kurumlarında oluşturduğu “hasta haklarıyla ilgili birimlerin” yetersiz olduğunu açıkladı. HAYAD, bu birimlerin bir standarda kavuşturulmasını ve desteklenmesini istedi.

HAYAD’tan yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın çeşitli kamu hastanelerde “hasta hakları birimi” oluşturmasının genel olarak olumlu olduğu, ancak hizmete sokulan bu birimlerin gerek oluşturulma biçimi, gerekse uygulamalar yönünden “Hasta Hakları Yönetmeliği”nde yer alan ilke ve kuralların içerik ve biçimine henüz çok uzak olduğu bildirildi.

Açıklamada, varolan örnekler incelendiğinde bazı birimlerde düşkün ve kimsesiz hastalara hizmetin verilmesi için yardımcı olma, bazı birimlerde hastaların sosyal güvencelerinin hizmeti mümkün kılması için uğraşma, bazı birimlerde şikayetleri alma ve değerlendirme, bazı birimlerde de yalnız hizmeti tanıtan ve anlatan, bir anlamda “reklam ve tanıtıma dönük” hizmetler verildiği belirtildi.

Hasta hakları birimindeki uygulamaya ilişkin bir standart bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, doğru ve gerektiği biçimde işletilmek  kaydıyla böyle birimin önemli işlevi olduğu kaydedildi. Açıklamada, hasta hakları birimlerinin bir standarda kavuşturulmak, gerektiği biçimde çalıştırılmak koşullarıyla, tüm sağlık kurullarında oluşturulması ve desteklenmesi isteğine yer verilirken, HAYAD’ın bu konudaki tüm bilgi ve desteğini sunmaya hazır olduğu bildirildi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön