e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mayıs 2003  Sayı: 105

 

Anayasa Mahkemesi, emeklilik yaşını indiren yasanın yürütmesini durdurdu

61 yaşa Anayasa Mahkemesi engeli

İstanbul Tabip Odası, Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye yürümemesi nedeniyle, kararın yayın tarihinden önce emekli edilen hekimlerin, hak kaybına uğramamaları için 60 günlük süreyi geçirmeden dava açmaları gerektiğini açıkladı.

Tıp Dünyası - ANKARA/İSTANBUL - Anayasa Mahkemesi, memurların emeklilik yaşını 65’den 61’e indiren hükmün ve buna dayalı düzenlemelerin yürürlüklerinin durdurulmasını kararlaştırdı. İstanbul Tabip Odası (İTO), 61 yaşını doldurduğu için emekli edilen hekimler için en garantili ve en kesin yolun 60 günlük süreyi geçirmeden dava açmak olduğunu açıkladı.

İstanbul Tabip Odası (İTO) Hukuk Komisyonu, Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra bir değerlendirme yaparak, 61 yaşını doldurduğu için emekliye sevkedilenlerin hak kaybına uğramamaları için 60 günlük yasal süreyi geçirmeden dava açmaları gerektiğini açıkladı.

İTO’nun konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle:

“Anayasa’da ve Anayasa Mahkemesi Yasasında yer almayan, ama uygulamada Anayasa Mahkemesi tarafından verilen Yürütmeyi Durdurma Kararlarının, iptal kararlarından farklı olarak geriye yürütülme olanağı bulunduğunu kesin olarak iddia edebilmek mümkün değildir. Her ne kadar, ikinci bir yol olarak, İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 11. Maddesi gereğince, 60 günlük dava açma süresi içinde Üst makama (yoksa aynı makama) başvurarak işlemin geri alınmasını talep etmek mümkün ise de, bu durumda uygulanması gerekli prosedür’ün karmaşıklığı nedeniyle, bu yolu tercih eden hekimlerin bir hukukçu ile birlikte yapmalarında yarar görmekteyiz. Sonuç olarak, en garantili ve kolay seçenek dava açmaktır.”

61 yaşını doldurduğu için emekli edilen hekimlerden dava açmak isteyenlerin, İTO’nun www.istabip.org.tr adresindeki web sitesinden dilekçe örneğine ulaşabilecekleri ve oda avukatlarından bilgi alabilecekleri; daha önce dava açmış olan hekimlerin ise şimdilik başka bir şey yapmalarına gerek bulunmadığı bildirildi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön