e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mayıs 2003  Sayı: 105

 

Wolfowitz’in açıklamalarına tepki gösteren İTO, ABD Konsolosluğu’na siyah çelenk bıraktı

“Ulusal hakaret”

Türkiye’de hiçbir yetkili makamın Wolfowitz’in sözlerine şu ana kadar gereken yanıtı veremediğini belirten Gürsoy, İTO olarak derin bir üzüntü ve infial içinde olduklarını söyledi.

6.jpg (48850 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’in Türkiye’nin Irak politikasına dönük sözlerini “ulusal hakaret” olarak değerlendirdi. Gürsoy, Türkiye’de hiçbir yetkili makamın şu ana kadar buna gereken yanıtı veremediğini belirtirken, “İstanbul Tabip Odası olarak derin bir üzüntü ve infial içindeyiz” diye konuştu.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’in, “Eğer yeni bir sayfa açacaksak, Türkiye ‘Evet, biz hata yaptık’ demeli. ‘Irak’taki olaylara daha duyarlı davranmalıydık, bilemedik, ama artık biliyoruz, nerede ne kadar yardımcı olabiliyorsak o kadar yardımcı olmalıyız’ demeli. Türkiye’nin çıkarları için bu çok önemli” sözleri, İstanbul Tabip Odası’nca da tepkiyle karşılandı.

İstanbul Tabip Odası üyesi yaklaşık 35-40 hekim 10 Mayıs 2003 günü, Tepebaşı’nda TRT Stüdyosu önünde toplandılar. Burada bir açıklama yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, şu görüşleri aktardı:

“Wolfowitz’in konuşması artık dünyanın uluslararası hukuk kanallarını meşruiyet zeminini, diplomatik gelenekleri, uluslararası etik değerleri hiçe sayan bir çete ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Üslup tam da mahalle külhanbeyi üslubu. Bir gasp eyleminde kendisine tetikçilik yapmayan eski bir ortağının burnunu sürtmeye çalışan bir belalının söylemi. Bağışlamak için elinin öpülmesini istiyor. Asıl üzücü olan, uğradığımız bu ulusal hakarete hak ettiği yanıtı, şu ana kadar ne Cumhurbaşkanı, ne Başbakan ne Dışişleri Bakanı ne de Genel Kurmay yetkililerinin verebilmiş olması. İstanbul Tabip Odası olarak derin bir üzüntü ve infial içindeyiz.”

Gürsoy’un açıklamasının ardından Dr. Ali Çerkezoğlu, Dr.Osman Öztürk, Dr. Ercan Duman ve Dr. Hüseyin Demirdizen üzerinde “Kahrolsun ABD Emperyalizmi” yazılı siyah çelengi ABD Konsolosluğu duvarının önüne bıraktılar. Çok  sayıda polisin görevlendirildiği toplu protestoyu kalabalık bir basın mensubu grubu da izledi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön