e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mayıs 2003  Sayı: 105

 

ATO’dan “İlaç Politikaları ve Geri Ödeme Sistemleri” toplantısı...

İlaç politikaları tartışıldı

13.jpg (46134 bytes)Ankara Tabip Odası ve Çağdaş Eczacılar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği toplantıda, “En ucuz eşdeğer ilaç?” “Eşdeğer ilaç, ortalama fiyat”, “Geri ödeme sınırlamaları” konuları tartışıldı.

Tıp Dünyası - ANKARA - Ankara Tabip Odası (ATO) ve Çağdaş Eczacılar Derneği’nin (ÇED) ortaklaşa düzenlediği “İlaç Politikaları ve Geri Ödeme Sistemleri” başlıklı toplantı, 9 Mayıs 2003 günü Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıda, ilaçta tasarruf mantığının doğru olmadığı, ucuz eşdeğer ilaç uygulamasının bilimsel kriterlerin uygulanmadığı ve denetlenmediği koşullarda amacına hizmet etmediği ve dolayısıyla ortalama fiyat uygulamasının hem vatandaşı, hem araştırmalara pay ayıran ilaç endüstrisini hem de ülke ekonomisini zarara uğratabileceği saptamaları öne çıktı.

“En ucuz eşdeğer ilaç?” “Eşdeğer ilaç, ortalama fiyat?”, “Geri ödeme sınırlamaları?” konularının tartışıldığı toplantının ilk oturumunu Çağdaş Eczacılar Derneği Başkanı Eczacı Nurettin Abacıoğlu yönetti. Resmi temsilcilerin sunumlarının dinleneceği ilk oturuma SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Orhan Canpolat katılmadı. Canpolat yerine kimseyi görevlendirmediği için ilk oturumun sunumları Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Eczacı Nuray Daşçı ve Emekli Sandığı Genel Müdür Yardımcısı Eczacı Sevim Gölgeli tarafından yapıldı.

“Ucuz ilaç” değil, “etkili ilaç” olduğunu anlatan Daşçı, ilaç seçiminde amacın tasarruf ve ucuzluğa yönelmek yerine, sağlık yönünden etkili ilaca yönelmek olması gerektiğini söyledi.

Gölgeli de, “eşdeğer ilaç, ortalama fiyat uygulaması nasıldır”, “geri ödeme sistemi ve sınırlamaları ne üzerinden olmalıdır” konularını anlattı. Gölgeli, Emekli Sandığı olarak Maliye Bakanlığı’nın talimatına göre çalıştıklarını ve bu konularda kendi inisiyatifleriyle hareket edemediklerini de sözlerine ekledi.

Toplantının ikinci oturumunda ise konunun muhatabı olan, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri çeşitli değerlendirmelerde bulundular. Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Altan Ayaz’ın yönettiği ikinci oturuma Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Eczacı Mehmet Domaç ve İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası adına da Eczacı Selçuk Metiner konuşmacı olarak katıldılar. Mehmet Domaç, barkovizyon eşliğinde yaptığı sunumda, tüm dünyadaki eşdeğer ilaç, ortalama fiyat, geri ödeme sistemleri, negatif ilaç uygulamalarına ilişkin örnekleri karşılaştırmalı olarak sundu. Domaç, ilaç payının kaynaktan kesilmesinin doğru olduğunu savundu.

Füsun Sayek, Türkiye’de ilaç konusunda ciddi bir savurganlık olmadığını söyledi. Tasarruf adına yapılacak uygulamalarla, birçok insanın doğru ilaca ulaşmasının engelleneceğine işaret eden Sayek, dolayısıyla ilaçta tasarruf yapılmasının doğru olmadığını, yılda binlerce çocuğunu çok basit hastalıklardan kaybeden bir ülkenin hatta biraz savurganlığı bile göze alabileceğini kaydetti. Sayek, ülke koşulları düşünüldüğünde “kaynaktan kesme” gibi uygulamaların kaldırılması ve ilacın tamamının devlet tarafından ödenmesi gerektiğini belirtti. Füsun Sayek ayrıca, eşdeğer ilaç uygulamasının bilimsel kriterlere uygun biçimde yürütülmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Selçuk Metiner de, ilaç endüstrisi işverenler sendikasına üye 54 şirket olduğunu ve bunların bilimsel koşullarda çalıştığını söyledi. Eşdeğer ilaç uygulamasıyla araştırmalara kaynak aktaran şirketlere haksızlık yapıldığını, gerekirse Emekli Sandığı’na indirim uygulayabilceklerini belirten Metiner’e salondan tepki geldi. Bu konunun masa başı pazarlık konusu olmadığını belirten salon katılımcıları, Metiner’e eşdeğer iki ilaç arasında nasıl bu kadar büyük fiyat farklılıkları olduğunu ve indirim yapılabildiğine göre fiyatların abartılıp abartılmadığını sordular. Metiner salonun sorularına net yanıt vermedi.

Yaklaşık 450 kişilik katılımın olduğu toplantıyı, çok sayıda eczacı ve hekim izledi. Toplantı salon tartışmalarının ardından sona erdi.

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön