e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mayıs 2003  Sayı: 105

 

MK yöneticileri İstanbul’da sağlık muhabirleriyle buluştu

Tıp Dünyası - İSTANBUL - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ve Merkez Konseyi Üyesi Dr. Eriş Bilaloğlu, İstanbul Tabip Odası’nın (İTO) her ayın son çarşamba günü gerçekleştirdiği “Basın Buluşmaları”nın, 30 Nisan 2003 tarihli toplantısına katıldılar. Toplantıda, ara genel kurulunu tamamlayan İstanbul Tabip Odası’nın son bir yıllık faaliyetleri ve Nisan ayı içindeki çalışmalarının yanı sıra, TTB’nin çalışmaları anlatıldı, “2000’li Yıllarda Türkiye’de Sağlık Öncelikleri” konulu bir sunum yapıldı.

Anadolu Ajansı, Dicle Haber Ajansı, Cumhuriyet, Milliyet, Evrensel ve Dünya Gazeteleri ile Medikal Trend ve Literatür Tıp Dergisi’nden basın mensuplarının katıldığı toplantıda, ilk olarak İTO Basınla İlişkiler Grubu adına Dr. Mustafa Sütlaş, İTO’nun Nisan ayı içinde yürüttüğü etkinlikleri anlattı. Daha sonra İTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, odanın 1 yıllık faaliyetlerini özetledi. İTO’nun son bir yıl içinde daha önce hiç olmadığı kadar basında yer aldığını belirten Fincancı, hedeflerinin çok büyük bölümünü bu süre içinde yaşama geçirdiklerini anlattı. Fincancı, önümüzdeki dönemde de birinci basamaktaki hekimlerle daha çok biraraya gelmeyi hedeflediklerini bildirdi. Şef ve şef yardımcılıkları, malpraktis, ABD’nin Irak’a saldırısı ve hekim görevlendirmeleri, özel hastaneler yönetmeliği, mecburi hizmet, özlük hakları gibi pekçok konuda açıklamalar, görüşmeler ve toplantılar yaptıklarını aktaran Fincancı, SSK, IMF politikaları, özlük hakları gibi konularda da çok sayıda panel ve sempozyum düzenlediklerini kaydetti. Şebnem Korur Fincancı, yalnız sorun olan konularda biraraya gelmediklerini, “Cuma Sinemaları”nda da çok sayıda hekimin güzellikleri paylaştığını belirtti.

Dr. Eriş Bilaloğlu’nun “2000’li Yıllarda Türkiye’de Sağlık Öncelikleri” konulu bir sunumunun ardından, Füsun Sayek sağlık alanına ilişkin genel değerlendirmeler yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sağlık Bakanlığı’nın, seçimlerden sonra ifade edilen projelerden hiçbirine ilişkin net bir açıklama yapamadığını kaydeden Sayek, buna karşın iş yasası, kamu yönetimi temel yasası, orman yasası gibi pekçok yasanın “yangından mal kaçırırcasına” TBMM’den geçirilmeye çalışıldığını söyledi. Sayek, söz konusu yasaları “saldırı yasaları” olarak niteledi.

Gazetecilerin Neşter Operasyonu ile ilgili sorusu üzerine Sayek “Neşter Operasyonu’nu adli bir durum olarak görüyoruz. Ciddi biçimde araştırılıp, yalnızca hekimlerle sınırlı tutulmayıp açığa kavuşturulmasını bekliyoruz” dedi.

Bu örnekten hekimlerin ve meslek örgütünün de rahatsız olduğunu kaydeden TTB Başkanı, tüm hekimleri böyle nitelemenin en başta hekimlere yönelik bir haksızlık olduğunu  ifade ederek “Siz öyle bir sağlık sistemi ve sağlık ortamı yaratmışsınız ki, ortamı kolaylaştırıyorsunuz. Yıllardır biz, ‘kamu; ilaç, malzeme vs bunları toplu alımlarla satın alsın’ diyoruz. Türkiye’de bu tür malzemelerin niteliğini değerlendirecek bir mekanizma yok. Herkes çantasında malzeme alıp getiriyor. Her yıl bir firma açılıp kapanıyor. Bunu izlemeniz mümkün değil. Durum böyle sürerse, 5 yıl sonra yine neşter 2, 3 operasyonları sürer gider” diye konuştu.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön