e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mayıs 2003  Sayı: 104

 

Hastanelerdeki sözleşmeli personel, kadrolu personele  göre yüzde elli düşük maaş alıyor

Bakana “sözleşme” uyarısı

Türkiye çapındaki 9 hastanede, “sözleşmeli” olarak çalıştırılan toplam 3 bin 286 sağlık personeli büyük hak kayıplarına uğruyor. Kadrolu çalışanlara göre çok düşük ücret alan sözleşmeli sağlık çalışanlarının, sözleşmelerinde yer alan pekçok hüküm de yasalara ve ilgili tüm mevzuata aykırılık taşıyor.

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği (TTB), Devrimci Sağlık İş Sendikası (DSİS) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Türkiye çapındaki 9 hastanede sözleşmeli olarak çalıştırılan toplam 3 bin 286 sağlık personelinin en kısa sürede kadroya alınmasını istediler.

TTB, DSİS ve SES ile sözleşmeli sağlık personeli çalıştıran 9 hastaneden 7’sinin temsilcileri, 8 Nisan 2003 günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile görüşerek, giderek daha büyük sosyal hak kaybına uğrayan sözleşmeli sağlık personelinin kadroya alınmasını istediler. Şu anda SSK teşkilat yasası bulunmadığını anımsatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, sözleşmeli personel için bütçeye ayrı bir kalem önerdiklerini ancak Maliye Bakanlığı’nın bunu kabul etmediğini bildirerek, “Sabredin” dedi.

SSK’nin teşkilat yasası olmaksızın illegal çalıştırılıyor olmasından Çalışma Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu dile getiren temsilciler, maddi ve manevi büyük hak kaybında olan sözleşmeli personel için en kısa süre içinde çözüm bulunmasını istediler.

Temsilciler, Başesgioğlu’na sözleşme hükümlerinin hukuka aykırılığına ilişkin tespitleri de aktardılar. Personelin sözleşme hükümleri, mesai saatlerinin dışında çalışılması durumunda ek bir ücret alınmaması; rapor bile olsa toplam 30 günü aşan izinlerde sözleşmenin hastane tarafından feshi; başka hastaneye atama yapılmaması gibi ilgili mevzuata aykırı hükümler içeriyor. Ayrıca sözleşmeli sağlık personeli kadrolulara göre yaklaşık yüzde 50 oranında düşük maaş alıyorlar.

Başesgioğlu da, sözleşme hükümlerindeki hukuka aykırılığın giderilmesi için “teknik çalışmanın başladığını” bilgisini verdi.

Şu anda sözleşmeli personel çalıştıran hastaneler şöyle:

İzmir Buca SSK Hastanesi, Bursa SSK Hastanesi, Bursa Çocuk Hastanesi, Yalova Yaşar Okuyan SSK Hastanesi, Polatlı SSK Hastanesi, Aksaray SSK Hastanesi, Bartın SSK Hastanesi, Akhisar SSK Hastanesi, Iğdır SSK Hastanesi.

Sözleşmeli personel için 5 bin civarında kadro olduğu belirtiliyor. Şu anda 3 bin 286 personel sözleşmeli olarak çalıştırılıyor ve bunların yaklaşık 800’ünü hekimler oluşturuyor.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön