e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mayıs 2003  Sayı: 104

 

Merkez Konsey ve İTO’nun girişimleri sonucunda Silopi ve Çukurca’da görevlendirilen hekim ve sağlık çalışanları geri çekildi

Sağlık çalışanları evlerine döndü

Sağlık Bakanlığı, 24 Mart’ta herhangi bir bilgi vermeksizin görevlendirdiği 106 hekim ve sağlık personelini, gönderildikleri Silopi ve Çukurca’dan geri çekti. Hiçbir şey yapmadan bekletilen sağlık çalışanları için, tam bir ay boşu boşuna ve tedirginlik içerisinde geçirilmiş oldu.

Tıp Dünyası - ANKARA - ABD’nin Irak’a saldırısının başladığı 20 Mart tarihinden hemen sonra, 24 Mart 2003 günü, hiçbir bilgi verilmeksizin ve açıklama yapılmaksızın görevlendirilerek Silopi ve Çukurca’ya gönderilen hekim ve sağlık çalışanları geri çekildiler.

Sağlık Bakanlığı, bir aydır Silopi ve Çukurca’da “ne yapacakları belirsiz olarak” bekletilen 106 hekim ve sağlık personelini geri çekti. Hekim ve sağlık çalışanları 25 Nisan itibariyle Silopi ve Çukurca’dan ayrıldılar.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet İpekyüz, Diyarbakır Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. İlhan Diken, Mardin Tabip Odası Büyük Kongre Delegesi Dr. Kamiran Yıldırım’dan oluşan TTB heyeti görevlendirilen sağlık personelinin içinde bulunduğu koşulları incelemek için 3 Nisan’da Silopi’ye gitmiş ve ziyaret sonrası geniş kapsamlı bir rapor hazırlamıştı.

İstanbul Tabip Odası, raporu ve tespitleri bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyururken, TTB de, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile görüşmelerde bulunarak, hekimlerin derhal geri çekilmesini istemişlerdi. TTB’nin girişimlerinden kısa süre sonra, hekimlerin görevlendirmelerine son verildi.

Hekimlerin geri çekildiği bilgisini, Sağlık Bakanı Recep Akdağ TTB’ye verdi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön