e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mayıs 2003  Sayı: 104

 

Bush ve Blair “dünyanın en tehlikeli varlıkları” ilan edildi

“Ortadoğu’yu terkedin”

İstanbul Tabip Odası, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İstanbul Şubesi’nce, ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair’e gönderilen açık mektupta, “Kendinize layık bir zafer kazandınız” denildi.

Tıp Dünyası - İSTANBUL - İstanbul Tabip Odası (İTO), İstanbul Dişhekimleri Odası (İDO), İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVO) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubesi’nin oluşturduğu İstanbul Sağlık Platformu, ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair’i “dünyanın en tehlikeli varlıkları” ilan etti. İstanbul Sağlık Platformu’nca ABD ve İngiliz elçilikleri aracılığıyla Bush ve Blair’e gönderilen açık mektupta, iki lider “çocuk katili” olmakla, “çevreyi, tarihi ve kültürel mirası yok etmekle” suçlandı.

Sağlık çalışanları, 16 Nisan günü Ankara, İzmir ve Adana ile eşzamanlı olarak İstanbul’da da ABD ve İngiltere’yi protesto eylemi gerçekleştirdiler. Eylemde, Bush ve Blair’a gönderilen açık mektuplar okundu. Mektupta ABD’nin Irak saldırısında elde ettiği sonuç,  “Sizinle aynı çamurdan yaratılmış bir zorbanın rivayetler ordusunun, olmayan askerlerine karşı kazanılmış zafer” olarak nitelendi. Bu “zafer”in, yıllardır ambargo altında inleyen, ortalama yaşam süresi kısalmış, gençleri, çocukları hasta ve bitap düşmüş, yorgun ve yoksul Irak halkının evlerini başlarına yıkarak, kadınların, yaşlıların, silahsız gençlerin, küçücük çocukların bedenlerini delik deşik ederek, kollarını, bacaklarını kopararak “kazanıldığının” belirtildiği mektupta, “Kendinize layık bir zafer kazandınız bay Bush. Ama unutmayın ki,  sizin bağlı olduğunuz dahil olmak üzere, hiçbir inanç ve ahlak sistemi, çocuk katillerini bağışlamaz. Eğer gerçekten bir dine inanıyorsanız, bilin ki sonsuza kadar günahkar kalacaksınız. Bugüne kadar kendi halkınızdan ustalıkla gizlediğiniz ölü çocuk görüntüleri günün birinde sizi ülkenizde ve evinizde de mahkum edecektir” denildi.

Bush’a, bütün bunlar yaşanırken bir an olsun bile utanıp utanmadığının sorulduğu mektupta, ABD ve İngiltere’de onlar adına yüzbinlerce insanın utanç duyduğu ifade edildi. Mektupta, sağlık çalışanlarının Bush ve suç ortaklarının dünyayı yeni kanlı serüvenlere sürükleyeceği endişesini taşıdığı belitildi ve şöyle denildi:

“Hangi siyasal sistemle yönetilirse yönetilsin, çocuklarını katlettiğiniz, kentlerini yakıp yıktığınız, kültürel ve tarihi değerlerinin yağmalanmasına göz yumduğunuz ülkelere demokrasi götüreceğinize artık kimseyi inandıramazsınız. Bu yüzden, ya dürüst davranıp yaptığınız işin adını koyun, ya da Ortadoğu’dan çekilip evinize dönün. Bunların hiçbirini yapmayacağınızı ve yalanlarınıza devam edeceğinizi biliyoruz. Ama, hangi maskeyi takarsanız takın, artık sizi tanıyoruz ve sizi, suç ortağınız bay Blair’i, onun ve sizin adamlarınızı, çevre, kültür ve insan yaşamı için en tehlikeli varlıklar olarak dünyaya ilan ediyoruz.”

Tony Blair’e gönderilen mektupta ise, “Şu sıralarda uluslararası siyasette Birleşik Krallık adına üstlendiğiniz rolün, sizi bağımsız bir siyasi şahsiyet olarak muhatap almamıza izin vermeyeceğini taktir edersiniz. Bu yüzden size, suç ortaklığı yaptığınız Irak’ın işgali eylemi ile ilgili olarak, patronunuz bay Bush’a hitaben kaleme aldığımız ekteki açık mektubun bir suretini iletmekle yetiniyoruz” denildi.

Mektuplar daha sonra, ABD ve İngiliz elçiliklerinin resmi yetkililerine Bush ve Blair’e gönderilmek üzere teslim edildi. 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön