e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mayıs 2003  Sayı: 104

 

Sağlık Platformu, 16 Nisan günü ABD temsilciliklerinin bulunduğu dört kentte protesto eylemleri gerçekleştirdi

“Katledenler tedavi edemezler”

Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Türk Dişhekimleri Birliği ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’ndan oluşan Sağlık Platformu’nun ortaklaşa hazırladığı, “Tüm Dünyaya Açık Mektup” Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nin bahçesine bırakıldı.

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Eczacıları Birliği (TEB), Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) oluşturduğu “Sağlık Platformu”, 16 Nisan 2003 günü, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’daki ABD elçiliklerinin önünde protesto eylemi gerçekleştirdi. Sağlık Platformu’nun ortaklaşa hazırladığı “Tüm Dünyaya Açık Mektup” elçiliklerin önünde okunarak, ABD ve İngiltere’nin Irak’ı terketmesi istendi.

Ankara’daki eylem, saat 12.30’da katılımcıların Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nın önünde toplanmasıyla başladı. “ABD Ortadoğu’dan defol”, “Katil ABD, işbirlikçi AKP” sloganları eşliğinde, Yüksel Caddesi’nden ABD Büyükeçiliği’nin bulunduğu Kavaklıdere’ye doğru yürüyüşe geçen grup, Kenedy Caddesi’nin ABD Büyükelçiliği’ne açılan noktasında polisin engellemesi üzerine, basın açıklamasını burada yaptı. ABD’nin Irak’a saldırısının hiçbir meşruiyetinin olmadığının bir kez daha anımsatıldığı açıklamada, başta çocuklar olmak üzere çok sayıda insanın öldürülmesi, yaralanması, ruhsal açıdan yıpranmasına yol açan bu saldırının son dönemde ise açık bir işgal biçimini aldığı vurgulandı.

ABD ve İngiltere’nin binlerce yıllık insanlık tarihi birikimi, kültürel mirası, başta petrol olmak üzere maddi birikimi yağmalamasına tepki gösterilen açıklamada,  “21. yüzyılın en büyük ayıbına aday olacak şekilde bu işgal ortamını yaratarak, bugünü ve dünü yağmalayanların ‘özgür geleceğin’ kurucu unsuru olabileceklerine inanmamız beklenemez” denildi.

ABD ve İngiltere’nin, önce katletmeye çalıştığı insanları, şimdi “insani yardım” adı altında “tedavi etmeye” kalkmalarının hiçbir inandırıcılığının bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Hastalık haline yol açan etkenlerin, hastalık halinin tedavisini sağlayacaklarına inanmamız beklenemez” ifadesine yer verildi. Basın açıklaması şöyle sonlandırıldı:

“Bu işgalin sonlandırılması, ABD ve İngiltere yönetimlerinin yarattığı acıların azaltılması ve yaraların sarılması için biz sağlıkçılar, gereken herşeyi yapacağız. Binlerce yıllık insanlık birikiminin yağmalanmasına izin vermeyeceğiz. İnsanları ve tarihi birikimlerini katledenler, insanları tedavi edemezler.”

Basın açıklamasının okunmasının ardından, Sağlık Platformu adına TEB Başkanı Mehmet Domaç, Ankara Tabip Odası (ATO) Genel Sekreteri Dr. Altan Ayaz ve SES Başkanı İsmail Hakkı Tombul, ABD Büyükelçiliği’nin giriş kapısına giderek, açık mektubu elçiliğin bahçesine bıraktılar.

İstanbul, İzmir ve Adana’daki eylemlerde de ABD işgali kınandı.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön