e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Nisan 2003  Sayı: 103

 

“Aşı Pazarı Can Pazarı / Aşı Üretiminin Perde Arkası” çıktı

15.gif (84815 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Halk Sağlığı Kolu’nun başlattığı “Türkiye’de Sağlık Alanında Olumlu Deneyimler” projesinin bir ayağı olarak başlatılan ve Prof. Dr. Feride Saçaklıoğlu, Dr. Aslı Davas, Dr. Banu Döner, Dr. Raika Durusoy, Dr. Işıl Ergin, Dr. Nermin Erol ve Dr. Hür Hassoy tarafından hazırlanan “Türkiye’de Aşı Üretimi” başlıklı çalışma, “Aşı Pazarı Can Pazarı / Aşı Üretiminin Perde Arkası” adıyla kitaplaştırıldı.

“Tarihten Öğrenecek Çok Şey Var” başlığıyla önce tarihsel süreç anlatıldı kitapta. Osmanlı’nın son döneminde başlayan ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında gelişen aşı üretimi çalışmaları sıralandı tek tek. Bugün yurt dışından aşı ithal eden Türkiye’nin o zaman kendi aşısını kendisi üretebildiği ve pekçok yönden dünyadan ileri olduğu görüldü.

“Bağışıklama” bölümünde, dünyada ve Türkiye’de eşitsizliklere değinildi, bin yılın kalkınma hedefleri ortaya kondu ve aşıya erişim anlatıldı.

“Aşı Araştırmaları ve Geliştirme Çalışmaları”nda ise “Patent Hakkı Çocukları Öldürüyor”, “Aşı Üretimini Pazar Dinamikleri Belirliyor”, “Gelişmiş Ülkeler Aşı Araştırmalarının Gündemini Belirliyor” alt başlıkları yer aldı ve çarpıcı pekçok tespit ortaya kondu.

Sonuç, “Gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkeler tarafından ‘aşı’ konusunda da pazar olarak görülmektedir”; sonuç, “Türkiye gibi ülkelerin önündeki tek çözüm kendi aşılarını üretmektir”; sonuç, “Türkiye şu anda bütün teknolojik olanaklar ve bilgi birikimi itibarıyla kendi aşısını kendisi üretebilecek durumdadır”.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön