e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Nisan 2003  Sayı: 103

 

TTB’nin de aralarında bulunduğu savaş karşıtları yine alanlardaydı...

Onbinler ABD’yi protesto etti

ABD ve İngiltere’nin Irak saldırısı, 6 Nisan günü İstanbul Abide-i Hürriyet Meydanı’nda, “Savaşa Karşı İstanbul Buluşması”nda bir kez daha protesto edildi. Mitinge yağmura karşın yaklaşık 40 bin kişi katıldı.

Tıp Dünyası - İSTANBUL - ABD’nin başını çektiği “işgal koalisyonu”nun Irak’a düzenlediği saldırıyı protesto etmek üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinde sayısız kez biraraya gelen savaş karşıtları, 6 Nisan 2003 tarihinde de “Savaşa Karşı İstanbul Buluşması”nı gerçekleştirdiler. Türk Tabipleri Birliği ve tabip odalarının da katıldığı eylemde, işgal koalisyonu alkışlar, ıslıklar ve sloganlarla protesto edildi.

Savaş karşıtları sabah saatlerinden itibaren Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı’nda toplanmaya başladılar. Eylemde sık sık “Tayyip çok istiyorsan savaşta asker ol”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “Katil ABD, işbirlikçi AKP” sloganları atıldı.

“Irak’ta Savaşa Hayır Koordinasyonu”nun hazırladığı ve miting alanında okunan bildirgede ABD mallarına dönük boykot çağrısı yapıldı. Bütün dünyada savaş karşıtlarının ABD mallarını boykot etmeye başladıklarının belirtildiği bildirgede, başta ABD ile özdeşleşmiş, ABD’nin sembolü haline gelmiş Marlboro, Coca Cola ve McDonalds gibi ürünlerin kullanılmaması istendi.

Eylemde, ABD ve İngiliz mallarının yanı sıra Hürriyet Gazetesi’nin de boykot edilmesini isteyen dövizler dikkat çekti. Konserlerin ardından miting sona erdi. Mitinge yağmura karşın yaklaşık 40 bin kişi katıldı.

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön