e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2003  Sayı: 101

 

3 Mart günü tasarruf ve gelir artırmaya yönelik tedbirleri açıklayan hükümet, yine ezilen ve yoksul vatandaşa yüklendi

Hükümet “sağlığı” gasp etti

Sağlık alanına genel bütçeden ayrılan son derece düşük paya da göz koyan hükümetin, açıkladığı önlemler paketinin önemli bir bölümünü sağlıktan yapılan kesintiler oluşturdu.

Tıp Dünyası - ANKARA - 3 Mart 2003 Pazartesi günü “Tasarrufa ve Gelir Artırmaya Yönelik Tedbirler” paketini açıklayan 58. Hükümet, ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı sürecin yükünü, yine ekonomik koşulların olumsuzlukları nedeniyle uzun süredir ezilen, yoksul vatandaşa yükledi. 58. Hükümetin hazırladığı tasarruf önlemleri paketinin önemli bir bölümünü, sağlıktan yapılan kesintiler oluşturdu. Sağlığa bütçeden ayrılan son derece düşük (2003 için yüzde 2.4) paya da göz koyan hükümet, sağlık alanından yapılan kesintilerle 355 trilyon “tasarruf” sağlamayı hedefliyor.

58. Hükümetin hazırladığı ve Tayyip Erdoğan’ın başbakan olmasıyla kurulan 59. hükümet döneminde de uygulanacak olan önlemler paketinde sağlığa ilişkin kesintiler şu rakamlarla yer aldı:

- İlaç katkı paylarının memurların aylığından kesilmesi: 65 trilyon lira

- Antibiyotiklerin reçete edilmesinin yeni esaslara bağlanması: 45 trilyon lira

- İlaçta ortalama fiyat uygulamasına geçilmesi: 150 trilyon lira

- Ödeme öncesi reçete kontrolü uygulamasının başlatılması: 50 trilyon lira

- Sarf malzemelerinde standar ve fiyat birliği sağlanması: 20 trilyon lira

- Negatif ilaç listesi uygulamasına gidilmesi: 25 trilyon lira

Döner sermaye ödemelerine sınırlama

Açıklanan önlemler paketiyle vatandaşın sırtından 16.7 katrilyon lira elde etmeyi hedefleyen hükümet ayrıca, döner sermaye hasılatlarından yapılan kesintinin yüzde 15’e çıkarılması ve yapılan personel ödemelerine de sınır getirilmesini kararlaştırdı. Hükümet bu yolla da 250 trilyon lira toplamayı hedefliyor.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön