e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2003  Sayı: 101

 

TMMOB, DİSK,  KESK ve Türk Tabipleri Birliği’ninde aralarında bulunduğu Savaş Karşıtı Platform barış buluşmasını gerçekleştirdi

Halkın tepkisi güçleniyor

4.gif (32924 bytes)TTB, TMMOB, DİSK ve KESK’in oluşturduğu Savaş Karşıtı Platform öncülüğünde düzenlenen 1 Mart mitingi, son yılların en geniş katılımına sahne oldu.Yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı mitinge tabip odaları da bini aşkın katılımla güç verdi.

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) girişimi ve öncülüğü ile düzenlenen 1 Mart mitingi, son yılların en büyük katılımına sahne oldu. Aynı saatlerde TBMM’de oylanan tezkerenin reddedilmesinde, “halkın gücü” etkili oldu.

1 Mart sabahı, ülkenin dört bir yanından otobüslerle Ankara’ya gelen savaş karşıtları, erken saatlerden itibaren Hipodrom’da toplanmaya başladılar. “Savaşa hayır”, “Halk bu savaşı durduracak”, “Bu savaşı durduralım”, “Irak’ta savaşa hayır”, “ABD saldırganlığına hayır”, “Amerika ülkemizden defol” pankartları taşıyan topluluk sık sık atılan “Çıkarsa tezkere Tayyip gitsin askere”, “Çıkarsa tezkere Meclis gitsin askere”, “İncirlik kapansın halı saha yapılsın”, “Katil ABD, işbirlikçi ABD”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları eşliğinde mitingin gerçekleştirileceği Sıhhiye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiler.

Yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı mitinge TTB ve tabip odaları da bini aşkın katılımla destek verdi. Mitinge, çeşitli kuruluşların temsilcileri ve çok sayıda sanatçının yanı sıra bazı milletvekillerinin de katıldı.

Kortejin alana yerleşmesinden sonra, mitingin düzenleyecileri olan TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, TTB İkinci Başkanı Dr. Metin Bakkalcı, TMMOB Başkanı Kaya Güvenç, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren “Halk bu savaşı durduracak” yazılı dev pankartın asılı olduğu platforma çıkarak alandakileri selamladılar.

5.gif (32569 bytes)Çelebi ve Evren’in konuşmalarının ardından, sanatçıların etkinliklerine geçildi. Tiyatro sanatçıları Görkem Yeldan ve Orhan Alkaya’nın seslendirdiği “Biz bu savaşı durdurabiliriz” çağrısının ardından, Ataol Behramoğlu ve Rutkay Aziz şiirlerle etkinliğe katıldılar. Grup Mor ve Ötesi, Melike Demirağ, Rojin, Ferhat Tunç ve son olarak da Edip Akbayram’ın şarkılar söylediği miting bir şölen havasında sona erdi.

Ölü balık diriliyor mu?

Eylemin sürdüğü saatlerde oylanan tezkerenin “beklentinin aksine” reddedilmesi, eylemin ve halkın gücü  olarak yorumlanırken, bundan tam 1 ay önce, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek’in 1 Şubat tarihli Tıp Dünyası’nda yer alan “Dirilen Balık” başlıklı yazısını akıllara getirdi. Sayek, savaşın durdurulacağına inancını şu sözlerle dile getirmişti:

“Siz eğer akvaryumda iki gün ters yüzen, yüzemeyen, ölmeye çalışan, yalpalayan sonra da suyun yüzüne çıkıp saatlerce ölü gibi yatan balığımın şu anda capcanlı gezindiğine inanmıyorsanız bir şey diyemem (aslında derim ve ikna da ederim)... ama ben bu mucizeye tanık oldum. İşte bu nedenle bu dünyanın bu savaşı durduracağına da inanıyorum. Eğer mücadele etmişsek sevineceğiz. İşte başardık diye. Bu dünya bu savaşı (ya da daha doğru ‘terminoloji’ ile ‘bu müdahaleyi’) yalpalamalara karşın durduracak. Buna inanıyorum.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön