e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2003  Sayı: 101

 

14 Mart etkinlikleri

Tıp Dünyası - ANKARA - 14 Mart Tıp Haftası, ülkenin içinde bulunduğu son derece yoğun ve sancılı günlerin telaşı içinde ve aylardır tamtamları çalışan savaşın gölgesinde “kutlandı”.

3.gif (82067 bytes)Her ne kadar son yıllarda hekimlerin yaşadığı büyük sorunlar, özlük haklarındaki büyük kayıplar nedeniyle 14 Mart artık “bayram” olmaktan çıksa da, hafta boyunca hekimler, ülkenin büyük ve güçlü bir meslek grubunun temsilcileri olarak bir kez daha sözlerini söylediler, dayanışmanın ve örgütlülüğün en güzel örneklerini verdiler, hekimlerin sadece hekimlik yapmadıklarını gösterdiler.

Yşte, bütün olağanüstü koşullara karşın son derece zengin programlarla geçen, tabip odalarının organizasyonunda tıp haftası etkinlikleri:

İstanbul Tabip Odası: Tıp Haftası, 10 Mart Pazartesi günü saat 11.00’de ?işli Eftal Hastanesi toplantı salonunda yapılan basın açıklamasıyla başlatıldı. Hastanenin ziyaret edilmesinin ardından, Ystanbul Metrosu Tanıtım Salonu’nda 18 Mart’a kadar sürecek olan “Sanatçı Hekimler Sergisi”nin açılışı yapıldı. Sergi açılışını saat 17.30’daki YTO Halk Müziği Korosu Konseri izledi.

11 Mart’ta Maltepe Sağlık Grup Başkanlığı Fethi Paşa Sağlık Ocağı’nın ziyaretiyle başlayan etkinlikler, sağlık ocağı bahçesine ağaç dikimi ve akşam da “Ağır Roman” adlı dans tiyatrosunun AKM Büyük Salon’daki özel gösterimiyle sürdü. 11-15 Mart tarihleri arasında sürecek “Hekim Yazarların İmza Töreni” başlatıldı. 12 Mart’ta Göztepe SSK Hastanesi ziyaret edildi. Saat 19.00’da “İris” filminin Akademi Sineması’ndaki gösteriminin ardından, briç turnuvası başladı. 13 Mart’ın etkinlik programında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) ve Eğitim Sağlık Habercileri Derneği’nin (ESAM) ziyaretleri ile “Benim Sol Ayağım” adlı filmin gösterimi vardı. 14 Mart günü ise, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin ziyaretiyle başladı. Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda 14 Mart Bildirgesi’nin okunmasının ardından Gazeteciler Cemiyeti Toplantı Salonu’nda Pratisyen Hekim Buluşması gerçekleştirildi. 14 Mart Tıp Haftası Kokteyli ise saat 17.00-21.00 arasında İstanbul Tabip Odası’nda yapıldı. 12 Mart’ta başlatılan “Konulu Filmler Gösterimi” saat 19.00’daki “Deney” adlı filmin gösterimiyle sona erdi. 15 Mart Cumartesi günü “Sağlığın Anatomisi Sempozyumu”, hizmet plaket töreni, ödül törenleri, şiir ve müzik dinletisi ve belgesel filmler gösterinin sardından kapanış kokteyli ile tıp haftası sonlandırıldı.

Ankara Tabip Odası: Etkinlikler 13 Mart günü AÜTF Morfoloji Binası’nda meslekte 40 ve 50 yıllarını dolduran hekimlere onur belgesi verildiği tören ve kokteylle başladı. 14 Mart sabahı saat 10.30’da GATA’da başlatılan tören, saat 12.30’da Sağlık Bakanlığı önünde yapılan kitlesel basın açıklamasıyla sürdü. 15 Mart günü, Nevzat Eren Halk Sağlığı Sempozyumu ve bağlama dinletisi gerçekleştirildi. Ankara Briç Kulübü’nde 16 Mart’ta gerçekleştirilen Briç Turnuvası ile de 14 Mart Haftası etkinlikleri sona erdi.

İzmir Tabip Odası: Etkinliklerin ilk günü olan 7 Mart’ta açılış kokteyli ve “Hekim Bestekarlar” konseri yapıldı. 8 Mart’ta Bergama’ya gezi düzenlendi. 9 Mart’ta “Hekim Bestekarlar” konserinin ikincisi ve vapur gezisi gerçekleştirildi. 10 Mart’ta müzik ve resim sergisini akşam düzenlenen “58. Hükümetin Programı ve Sağlık” konulu panel izledi. 11 Mart’ta Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı, 12 Mart’ta da İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi Türk Sanat Müziği Korosu konser verdiler. 13 Mart’ta “Sınavlı Eğitim Sisteminin Toplum Ruh Sağlığına Etkileri” konulu forum düzenlendi. 14 Mart anma ve çelenk törenleriyle başladı, tören konuşmalarını meslekte 40. yılını dolduran hekimlere onur belgesi ve plaket verilmesi izledi. Akşam tıp balosu düzenlendi. 14-18 Mart tarihleri arasında seramik sergisi, 15-16 Mart arasında da futbol karşılaşmaları finali düzenlendi.

Adana Tabip Odası: Etkinlikler 7-15 Mart tarihlerinde yapıldı. 7 Mart günü, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde “Sonsuzluk ve Birgün” konulu saydam gösterisi yapıldı ve “Benzeşim” adlı fotoğraf sergisi açıldı. 8 Mart günü “Yaşama Açılan Kapılar”, “Duvarlar”, “İpek Yolu”  saydam gösterilerinin ardından Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Fuayesi’nde “Sağlıkçılar Karma Resim Sergisi” beğeniye sunuldu. 10 Mart tarihinde yapılan “Sağlıkta Dün-Bugün-Yarın” konulu paneli, 11 Mart günü “Tıp Eğitimi” konulu panel izledi. Aynı gün, Düğün ve Davul adlı tiyatro oyunu Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda sergilendi. “SSK’nin Durumu”, sendikalardan da temsilcilerin katılımıyla 12 Mart’ta yapılan panelde masaya yatırıldı. 13 Mart’ta “Sağlıkta Eşitsizlikler” konulu konferans yapıldı. Anma ve çelenk törenleriyle başlayan 14 Mart’ta, akşam da tıp balosu gerçekleştirildi. Etkinliklerin son günü olan 15 Mart’ta da “Tembel Karınca” adlı çocuk oyunu, “Azaltılmış Doktor Numunesidir” adlı saydam gösterisi sunuldu ve Adana Tabip Odası Türk Sanat Müziği Sağlık Korosu konser verdi. 

Diyarbakır Tabip Odası: 11 Mart’ta briç turnuvası düzenlendi. 12 Mart günü Tıp Haftasına ilişkin basın açıklaması yapıldı ve aynı gün Diyarbakır Tabip Odası Tıp Öğrencileri Komisyonu’nun organize ettiği “İyi Hekimlik” söyleşisi gerçekleştirildi. 13 Mart’ta “Birinci Basamakta Sağlık Hizmetlerinin Örgütlenmesi” konulu bir panel yapıldı. 14 Mart günü ise anma ve çelenk törenlerinin ardından “Tıp Tarihi ve Tıp Sanatı” üzerine bir barkovizyon gösterisi sunuldu ve “Barış, Dostluk, Demokrasi Ödülü”nün bu yıl Sezen Aksu’ya verildiği açıklandı. Yurtdışında olduğu için törene gelemeyen Aksu’ya ödülünün daha sonra verileceği bildirildi. Öğleden sonra SES ile ortak olarak “Savaşa Karşı Hekim Bildirgesi” okundu ve akşam da geleneksel tıp gecesi yapıldı. 15 Mart’ta, “Tedavide Penisilin” konulu bir konferans, 16 Mart’ta da “Savaş ve Sağlık” konulu barkovizyon gösterisinin ardından konuk olarak bulunan Nükleer Savaş Karşıtı Uluslararası Hekimler Birliği’nin deneyimlerine ilişkin sunumu gerçekleştirildi.

Bursa Tabip Odası: 7 Mart’ta briç, 9 Mart’ta bowling, 10 Mart’ta scrabble turnuvaları başlatıldı. 10 Mart’ta aynı zamanda “Sanatçı Hekimler Resim ve Fotoğraf Sergisi”nin açılışı yapıldı. 13 Mart’ta “Türk Müziği Topluluğu” konseri düzenlendi. 14 Mart günü anma ve çelenk törenleriyle başladı, kutlama konuşmalarının ardından meslekte 40 ve 50 yılını dolduranlara plaket verildi ve akşam da tıp balosu yapıldı. 15 Mart’ta da BTO çocuk konseri gerçekleştirildi.

Samsun-Sinop Tabip Odası: Tıp Haftası etkinlikleri 9-14 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi. 1-13 Mart tarihleri arasında yapılan futbol turnuvasının ardından, 9 Mart’ta briç turnuvası, 10 Mart’ta yüzme yarışması yapıldı. “Tıp ve Araştırma Etiği” ile “Hekimlik Uygulamalarında Etik”  konulu konferanslar 10 Mart’ta; “Hekim Özlük Hakları ve Yaşam Koşulları” konulu konferans 11 Mart’ta; “Sağlık Sistemleri ve Sağlık Finansmanı” konulu panel 12 Mart’ta; “Yoksulluk ve Çocuklar” konulu konferans 13 Mart’ta gerçekleştirildi. 14 Mart günü ise, “Samsun’un Sağlık Tarihi”nin konu alındığı bir dia gösterisinin ardından meslekte 30 yılını dolduranlara plaket verildi. Samsun-Sinop Tabip Odası Pratisyen Hekim Grubu’nca sunulan müzik dinletisinin ardından “Tıp Balosu” gerçekleştirildi.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası: Etkinlikler, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep-Kilis Tabip Odası tarafından düzenlendi. 14 Mart günü, çelenk koyma törenleriyle başlayan etkinlikler, Gaziantep Üniversitesi  Atatürk Kültür Merkezi’ndeki programla sürdü. Meslekte 30 yılını dolduranlara plaket verilmesinin ardından akşam da tıp balosu yapıldı.

Edirne Tabip Odası: 8 Mart’ta Briç Turnuvası ile başlayan etkinlikler, 10-14 Mart arasında süren futbol turnuvası ile zenginleştirildi. 10 Mart’ta dia gösterisi ve “Hasta Hakları” konulu panel, 11 Mart’ta da “Tıpta Uzmanlık Tüzüğü ve Getirdiği Sorun Alanları” konulu konferans ve akşamda gitar dinletisi düzenlendi. “GPE ve Pratisyen Hekimliğin Geleceği” 12 Mart’taki,  “58. Hükümetin Savaş ve Sağlık Politikaları” da 13 Mart’taki panellerde masaya yatırıldı. 14 Mart günü ise, anma ve çelenk törenlerinin ardından meslekte 50 yılını dolduran hekimlere plaket sunumu, paneller ve tıp balosu ile sona erdi.

Manisa Tabip Odası: Tıp haftası etkinlikleri 8-17 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Bu tarihler arasında İzmir Tabip Odası’nca düzenlenen futbol turnuvasına katılım gerçekleştirildi.

9 Mart’ta hekimler arası briç turnuvası, 10 Mart’ta Hekimler Güzel Sanatlar Sergisi’nin açılışı yapıldı. 14 Mart günü anma ve çelenk törenleriyle başladı ve akşam müzik dinletisi sunuldu. 15 Mart akşamı gerçekleştirilen tıp balosunda örnek sağlık ocaklarına plaket verildi.

Denizli Tabip Odası: 15 Mart günü, “Türkiye Tıp Ortamı, Sorunlar ve Çözümler” konulu panel, saat 14.00’te EGS Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Zonguldak Tabip Odası: Etkinlikler 8 Mart günü Gökgöl Mağarası’na düzenlenen geziyle baladı. Gitar dinletisi ve saydam gösterisiyle zenginleştirilen geziyi saat 17.00’de yapılan “58. Hükümetin Sağlık Politikaları ve Hekim Özlük Hakları” konulu konferans izledi. 9 Mart Pazar sabahı kahvaltı programının ardından satranç, kelime oyunu, tavla ve dart turnuvaları yapıldı. 10 Mart günü, 13 Mart’a kadar sürecek olan futbol, masa tenisi ve basketbol turnuvaları başlatıldı.12 Mart’ta “Temel Sağlık Hizmetleri” konulu konferans gerçekleştirildi. 14 Mart günü de, “Tıpta Yenilikler” konulu panel yapıldı.

Bartın Tabip Odası: 9 Mart Pazar günü Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda “Sağlık Politikaları ve Özlük Hakları” konulu panel gerçekleştirildi.

Aydın Tabip Odası: 8 Mart’ta briç turnuvasıyla başlatılan etkinlikler, 10 Mart’ta Çine, 11 Mart’ta Söke, 12 Mart’ta Nazilli ilçelerinde gerçekleştirilen “Hekimlerin Buluşması” toplantılarıyla sürdü. 14 Mart’ta anma ve çelenk törenlerinden sonra Kuşadası’nda yapılan Tıp Balosu ile sona erdi.

Balıkesir Tabip Odası: Tıp Haftası etkinlikleri 3-13 Mart tarihleri arasında süren futbol turnuvasıyla başladı. 14 Mart’ta da anma ve çelenk törenlerini akşam gerçekleştirilen tıp balosu izledi.

Tokat Tabip Odası: 10-14 Mart tarihleri arasında futbol turnuvası yapıldı. Ayrıca 10 Mart’ta “Sağlık Sisteminin Sorunları ve Çözüm Aşamalarında TTB ve Tabip Odalarının Rolü”nün tartışıldığı bir açık oturum, 11 Mart’ta Karagöz-Hacivat gösterisi, 12 Mart’ta “Hekim ve Savaş” konulu açık oturum 13 Mart’ta “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” adlı tiyatro oyunu sahnelendi ve “Tokat’ta Sağlığın Dünü Bugünü Yarını” konulu panel bölge televizyonunda yayınlandı. 14 Mart’ta, anma ve çelenk törenlerinden sonra akşam tıp balosu gerçekleştirildi. 15 Mart’ta “Bahara Merhaba” pikniği, 16 Mart’ta da Amasya Tabip Odası ile ortak olarak Amasya’ya “Dostluk Gezisi” düzenlendi.

Hatay Tabip Odası: Etkinlikler 8 Mart günü, “Toplumun Duyarsızlaştırılma Süreci/Savaş Karşıtlığı Neden Kitleselleşemiyor” panelini, “Liderlik ve Motivasyon” konulu konferans ve “Hekimlerle Söyleşi” forumu izledi. 9 Mart’ta “Hekimlerle Söyleşi” kapsamında “Etik” ve “Mesleki Sorunlarımız” başlıkları tartışıldı ve “Nasıl Bir Tıp Fakültesi” konulu konferans gerçekleştirildi. 10 Mart’ta hastane ve sağlık ocağı ziyaretleri yapıldı. 11 Mart’ta “Özlük Hakları Mücadelesinde Sendikalaşmanın Yeri” konulu panel gerçekleştirildi ve akşam da Türk Sanat Müziği Konseri verildi. 12 Mart’ta futbol, 13 Mart’ta da briç turnuvaları başlatıldı. 14 Mart ise anma ve çelenk törenleri, protokol ziyaretlerinin ardından “Savaş Ortamının Halk Sağlığına Etkileri” konulu TV’de açık oturum gerçekleştirildi. 15 Mart’ta “İnsan Hakları İhlallerinde Hekimlerin Karşılaştığı Sorunlar” paneli, 16 Mart’ta da brunch, dia gösterisi, plaket töreni ve satranç turnuvası düzenlendi.

Muğla Tabip Odası: 13 Mart günü, Muğla Spor Kulübü’nde 60 kişinin katıldığı açık ikili biriç turnuvası yapıldı. 14 Mart günü, anma ve çelenk törenlerinin ardından basın açıklaması yapıldı ve akşam da tıp balosu düzenlendi.

Mersin Tabip Odası: 14 Mart günü Mersin Cumhuriyet Alanı’nda çelenk ve anma törenleriyle başlayan etkinlikler, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen “14 Mart Tıp Bayramı Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni” ve kokteylle sürdü. Akşam da Mersin Tabip Odası ve ME. Ü. Tıp Fakültesi’nin ortak düzenlediği tıp balosu gerçekleştirildi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön