e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2003  Sayı: 101

 

“Aşıyla Gelen Hayat” belgeselinin tekrarı isteniyor

Tıp Dünyası - ANKARA -   Türk Tabipleri Birliği (TTB) Halk Sağlığı Kolu’nun etkinliklerinde yer alan ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feride Saçaklıoğlu ile ekibinin çalışmasından yola çıkarak hazırlanan “Aşıyla Gelen Hayat Belgeseli” 14 Mart 2003 Cuma akşamı saat 20.00’de TRT 2’de yayınlandı.

Danışmanlığını Prof. Dr. Feride Saçaklıoğlu’nun, yapımcılığını ve yönetmenliğini Şirin Sümer Çubukçu’nun yaptığı belgesel, hekimlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. TTB Merkez Konseyi, TRT Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek, belgeselin bir kez daha yayınlanması talebinde bulundu. Yazıda, 14 Mart akşamı “Tıp Haftası” dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde bulunmaları nedeniyle hekimlerin büyük bölümünün bu belgeseli izleyememiş olabileceği vurgulandı ve bir kez daha yayınlanmasının uygun olabileceği ifade edildi.

İngiltere aşıyı Anadolu’dan öğrendi

1700’lerde Batı dünyası çiçek hastalığından kırılırken, Anadolu’da aşıcı kadınlar, çocukları kendi yöntemleriyle aşılıyorlardı. İngiltere aşıyı Anadolu’dan öğrendi. 1915 yılında dünyada ilk kez tifüse karşı aşı geliştiren, iki Türk hekimiydi. Kurtuluş Savaşı’nda, halkın, düşmanın kurşunları kadar salgın hastalıklardan da korunması gerekiyordu; bağımsızlık savaşının belki de pek bilinmeyen ama en önemli cephelerinden biri bu noktada açıldı. Anadolu’nun özverili hekimleri bu cepheyi de kazandılar. Aşıhaneler işgal kuvvetlerine karşı korundu ve bağımsızlık mücadelesi veren halkın salgın hastalıklardan kırılmaları önlendi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön