e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2003  Sayı: 101

 

Savaş Karşıtı Platform, eylemin ardından düzenlediği basın toplantılarında TBMM’yi uyardı:

“Tezkereyi ikinci kez getirmeyin”

Savaş Karşıtı Platform adına konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, tezkerenin bir kez daha TBMM gündemine getirilemeyeceğini, tezkereyi bir daha gündeme getirme çabalarının hiçbir meşruiyeti olmayacağını, aksi halde bu kez milyonların ayağa kalkacağını söyledi.

9.gif (66101 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA -1 Mart mitingini düzenleyen TTB, TMMOB, DİSK ve KESK temsilcileri, yakın tarihin en büyük eylemi olan mitingin, tezkerenin reddedilmesinde etkili olduğunu belirterek, Ankara’daki coşkun eyleme katılan herkese teşekkür ettiler. Tezkerenin bir kez daha TBMM gündemine getirilemeyeceğini belirten TTB, TMMOB, DİSK ve KESK temsilcileri, tezkerenin yeniden gündeme getirilmesi durumunda bu kez milyonların ayağa kalkacağı uyarısında bulundular.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, TMMOB Başkanı Kaya Güvenç, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren’in ortak basın toplantısı 2 Mart 2003 günü saat 11.30’da TTB Merkez Konseyi binasında gerçekleştirildi. Ortak basın açıklamasını Füsun Sayek okudu.

“Herkes bugün başka bir Türkiye’de uyandı”

1 Mart’ta Türkiye’nin tarihi bir gün yaşadığını belirten Sayek, 100 bini aşkın aydınlık yüzlü inasnın yakın tarihin en büyük eylemini gerçekleştirerek, savaş politikalarına karşı tek yürek olduğunu söyledi. Eylemin yıllardır toplumun büyük kesiminin umutlarını, hayallerini yok etme çabalarına karşın, umutların ve hayallerin gerçekleşebileceği inancını açığa çıkardığını vurgulayan Sayek, ABD’nin Irak’a saldırısına karşı çaba içinde olan herkese teşekkür ederken, TBMM’de de tezkerenin reddi yönünde oy kullanan milletvekillerini kutladı.

Sayek, tezkere reddinin sonuçlarının çok açık olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

1- Bu tezkere bir kez daha TBMM gündemine getirilemez. Bir daha gündeme getirme çabalarının hiçbir meşruiyeti olmayacaktır. Ayrıca gündeme getirilirse bilinmelidir ki, bu kez milyonlar ayağa kalkacaktır.

2- Tezkere konusu olan iki konunun gereği derhal yapılmalıdır: Ülkemizde mevcut bulunan tüm yabancı askerler derhal ülkeyi terketmelidir. Ülkemiz askerlerinin Irak’a girme hazırlıklarına son verilmelidir.

3- AKP Hükümeti bu ülkeye savaş kabusu dışında hiçbirşey üretmemiştir.

4- ABD yönetiminin dünyada her istediğini yapma hakkına ve kuvvetine sahip olmadığı görülmüştür.

5- Dün hep birlikte açığa çıktığına tanık olduğumuz, adil, özgür, demokratik, barış içinde bir ülke olabileceğimiz inancı ülkemiz geleceğinin umududur.

6- Bugün karamsarlık havası yaymaya çalışanlar bilinmelidir ki halkın temsilcileri değildir.

7- DİSK, KESK, TMMOB, TTB olarak duyuruyoruz ki, dün herkesin görebileceği şekilde açığa çıkan umudumuzun önü kesilemez.

8- Bu umudun gerçekleşmesi için böyle bir çaba içinde olan herkesle beraber gereğini yapacağımız kuşkusuzdur.

9 Mart’ta ikinci uyarı

Savaş Karşıtı Platform, 9 Mart’ta da ikinci bir basın toplantısı düzenleyerek tezkere reddinin doğal sonuçlarının yerine getirilmesi yerine ABD askerlerinin zafer işaretleri ile Türkiye topraklarında dolaşmasının TBMM’yi işlevsizleştirdiği ve tezkere tartışmalarını anlamsızlaştırdığı uyarısında bulundu. Platformun açıklamasında “Meşruiyeti zaten olmayan bu durumun önlenmemesi anayasal bir sorun, hatta suçtur” denildi. Konuya ilişkin çelişkili açıklamaların hükümetin ABD ile yaptığı ikili anlaşmaları kamuoyuna açıklamasını zorunlu hale getirdiğini belirten platform temsilcileri, diğer taraftan “barışın bedeli” olarak sunulan 2003 bütçesine yönelik eleştirilerde de bulundular. Bütçenin önceki hükümetin TBMM’ye sunduğu ancak parlamento değişikliği nedeniyel kadük kalan 2003 bütçesinin esas olarak aynısı olduğu vurgulanırken, açıklanan bütçenin yeni durum ile ilgisi olmadığı ve uygulanan IMF politikalarının doğrudan ifadesi olduğu kaydedildi.

“Demokratik direnme hakkı”

Savaş Karşıtı Platform, bu tablo karşısında toplumun tüm kesimlerini “demokratik direnme hakkını kullanmaya çağırarak, açıklamasında şunlara yer verdi:

“İnsanı yok sayan 2003 Bütçesi bu biçimi ile TBMM Genel Kurulu’nda oylanacağı gün tüm ülkede “üretimden gelen güç” kullanılacaktır. Ayrıca, savaşa karşı uluslar arası hareketin takvimi olan 15 Mart ve 21 Mart tarihlerinde dayanışma ortamının gereği yapılacaktır. Bu çerçevede 14 Mart’ta Silopi’den İskenderun’a “İpek Yolu Barış Yolu Olsun” programı gerçekleştirilecek, 15 Mart 2003 Cumartesi günü ise İskenderun’da bölgesel bir miting gerçekleştirilecektir. Her geçen gün daha da büyüyen, savaşı durdurma, adil, özgür, demokratik ve barış içinde bir ülke olabileceğimiz, barış ve refah içinde bir bölgede yaşayabileceğimiz umudunun gerçekleşmesi için herkesle beraber gereğini yapacağımız kuşkusuzdur.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön