e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mart 2003  Sayı: 100

 

Dünya Tabipler Birliği ve dünyadaki diğer sağlık meslek örgütleri de savaşa karşı çıktılar:

“Savaşlar nedeniyle her saat 35 kişi ölüyor”

Dünya Tabipler Birliği, Dünya Diş Hekimleri Federasyonu, Uluslararası Hemşirelik Konseyi, Uluslararası Ebeler Federasyonu ve Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu’ndan yapılan ortak açıklamada, hükümetlerin anlaşmazlıkları demokratik yöntemlerle çözmeleri ve dünyada barış sağlamaları istendi.

Tıp Dünyası - ANKARA - Dünya Tabipler Birliği, Dünya Diş Hekimleri Federasyonu, Uluslararası Hemşirelik Konseyi, Uluslararası Ebeler Federasyonu ve Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu ortak bir açıklama yaparak, hükümetlerin anlaşmazlıkları demokratik yollarla çözmelerini ve dünyada barış sağlamalarını istediler.

Dünya Tabipler Birliği’nden şubat ayında yapılan ortak açıklamada, dünyada tüm savaşların bedelini sivillerin ödediğine dikkat çekildi ve şöyle denildi:

“Hemşireler, hekimler, ebeler, dişhekimleri ve fizyoterapistler savaşın ölüm, sakatlık ve hastalıkla sonuçlanan bedelini sivillerin ödediğini söylemek için biraraya geldiler. Dünyadaki sağlık mesleklerini temsil eden uluslararası örgütler tek ses olarak tüm silahlı çatışmalara karşı çıkmaktadırlar. Savaş başta kadın ve çocuklarda ruhsal ve bedensel katastrofili etki yapar. Ölüm ve ağır sakatlıklar yanı sıra, güvenli suya, yiyeceğe ulaşmak zorluğu toplumun sağlığını etkiler ve epidemili hastalıklar için altyapı oluştururlar. Altyapı, evler, mahalleler tahrip olduğu için insanlar güvenli yerler ararlar. Bu nedenle de yeryüzündeki 12 milyon mülteci ve 6 milyon yerinden olmuş kişiye yenileri eklenecektir. Çok değerli kaynaklar (insan ve ekonomik), sağlık, sağlık sistemleri ve eğitime ayrılmak yerine savaşa kayacaktır.

DSÖ, savaşlar nedeniyle her saat 35 kişinin öldüğünü söylemektedir. 20. yüzyılda 191 milyon kişi savaşın doğrudan ya da sonraki etkileri sonucu ölmüşlerdir. İşte bu nedenlerle sağlık çalışanları savaşa karşı çıkmakta, hükümetlerin, iktidar partilerinin şiddete dayanmayan, demokratik yöntemlerle anlaşmazlıkları çözmelerini ve barış sağlamalarını istemektedirler.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön