e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mart 2003  Sayı: 100

 

Aziz Konukman, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'ne 2003 bütçesini değerlendirdi...

"Hükümet kamuoyunu bilgilendirmeli"

Bütçelerin, parlamenterler dahil, kamuoyunun bilgisinden kaçırıldığını söyleyen Konukman, meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin, bunların kamuoyuna açıklanması için baskı yapması gerektiğini kaydetti.

5.gif (36973 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Konukman, 2003 yılı geçici bütçesi üzerinden yaptığı değerlendirmede, 57. Hükümet ile 58. Hükümet arasında hiçbir fark bulunmadığını, 58. Hükümet’in de IMF politikalarını sürdüreceğini gösterdiğini kaydetti. Konukman, “58. Hükümet rantiye kesimi ile çatışmak istemiyor” dedi.

Aziz Konukman, 19 Şubat 2003 Çarşamba günü Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleriyle biraraya gelerek, 2003 geçici bütçesinden hareketle bir bilgilendirme toplantısı yaptı. Konukman, parlamentonun “ilk kez gelirlerini bilmeden gider rakamlarına onay verdiğine” dikkat çekerek, “Bütçenin en temel ilkelerinden biridir. Giderlerinizle birlikte beklenen gelirlerinizi de açıklarsınız. Ama ne yazık ki Maliye Bakanlığı gelir tahminlerini açıklayamadı ve daha da ilginç olarak bu sorun edilmedi. Ayrıca gider rakamları da parlamentoya bildiğimiz anlamda bir yasa metni olarak sunulmadı” diye konuştu.

Bütçelerin her hükümetin siyasal tercihlerini yansıttığını belirten Konukman, bu açıdan bakıldığında 57 ve 58. Hükümetler arasında hiçbir fark görülmediğini vurguladı. Konukman, AKP ve CHP’nin geçmiş dönemin hesaplaşmasını yapmadığına, bu politikaları eleştirmeye kalkmadığına dikkat çeken Konukman, “Bunları eleştirmeden IMF’yi eleştiremezsiniz. AKP de, CHP de aynı şeyi söylediler seçim öncesinde... Tek fark CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın tüm borçları TL üzerinden hesaplamış olmasıydı” dedi.

Kadük olan bütçe ile yeni bütçe arasında da hiçbir fark olmadığına işaret eden Aziz Konukman, kadük bütçede yüzde 46.3 olan faiz ödemelerinin geçici bütçe taslağında yüzde 43.8; kadük bütçede yüzde 20.6 olan personel giderlerinin yeni bütçede yine yüzde 20; kadük bütçede yüzde 5.3 olan yatırım harcamalarının da yeni bütçede yüzde 6.1 olarak belirlendiğini anlattı.

Bütçenin “bir faiz ödeme bütçesi olması niteliğini” yeni hükümetle kaybetmediğini belirten Konukman, “Bütçeler parlamenterler dahil, yurttaşların ve sivil toplum örgütlerinin bilgisinden kaçırılıyor. Vatandaşı bilgilendirme yasası çıkacak deniyor ama biz hiçbir şey bilmiyoruz. Politikacılar da neyi onayladığını, neyi onaylamadığını bilmiyor. Kanun hükmünde karar tasarıları Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelecek. Bizler kamuoyuna açıklanması için baskı yapalım, parlamentoyu sıkıştıralım, ortak deklarasyon verelim” görüşünü aktardı.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön