e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mart 2003  Sayı: 100

 

TTB Okulu

Tıp Dünyası - KOCAELİ - TTB Okulu, 21-22-23 Şubat 2003 tarihlerinde Kocaeli’de yapıldı. Kocaeli Üniversitesi Vinsan Kampüsü Sosyal Tesis toplantı salonunda gerçekleştirilen TTB Okulu’nda ilk gün Prof. Dr. Erhan Nalçacı “Sağlığın Ekonomi Politiği” ve Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu “Sağlıkta Reform Tartışmaları ve Güncel Gelişmeler” başlıklı sunumları yaptılar. Sungur Savran’ın “Dünyada ve Türkiye’de Kapitalizmin Krizi”, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve Dr. Osman Öztürk’ün “Sosyal Güvenlik Kavramı ve SSK” başlıklı sunumları yaptığı ikinci günün ardından, TTB Okulu 23 Şubat Pazar günü Dr. Sedat Abbasoğlu’nun “İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği”, Metin Çulhaoğlu ve Dr. Eriş Bilaloğlu’nun “DKÖ, Sivil Toplum ve TTB” başlıklı sunumlarıyla sona erdi.

 

Bartın’da Panel

Tıp Dünyası - ANKARA - Bartın Tabip Odası’nca düzenlenen “Sağlık Politikaları ve Özlük Hakları/Son Dönem Gelişmeler” konulu panel 9 Mart 2003 Pazar günü yapılacak. Saat: 14 00’te başlayacak olan panel Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda  gerçekleştirilecek.

 

Bostancı’nın cezasının iptali istendi

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sakarya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dursun Bostancı’ya “basına açıklama yaptığı” gerekçesi ile verilen disiplin cezasının hukuka aykırı olduğunu belirterek, iptali için dava açtı. Dava dilekçesinde, Dursun Bostancı’nın basın açıklamasında, Sakarya ilinde sürdürülen sağlık hizmetlerinin eksiklikleri ve daha iyi yerine getirilebilmesi için yapılması gereken düzenlemelere ilişkin görüş ve eleştirilerin yer aldığı, Bostancı’nın “Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi” olarak kamusal görevini yerine getirdiği ve kendisine yasa ile verilen bir görevi yerine getirmesinin suç olamayacağı vurgulandı. Dava dilekçesinde ayrıca, Anayasa’nın 26. maddesi uyarınca herkesin düşüncelerini söz, yazı, resim ve başka yollarla tek başına veya toplu olarak yayma hakkına sahip olduğu anımsatılarak, “Bostancı’nın basın açıklaması yapması herhangi bir yasa ile sınırlandırılmadığından ortada disiplin cezasına konu suç bulunmamaktadır” denildi.

 

Kadir Gökalp yaşamını yitirdi

Tıp Dünyası - ANKARA - Elazığ-Bingöl-Tunceli Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü Sağlık Eğitim Merkezi Baştabibi Dr. Kadir Gökalp, eşi Belgin Gökalp, 2 yaşındaki kızı Zeynep Gökalp ve yeğeni Oğuz Koçoğlu geçirdikleri bir trafik kazası sonucu yaşamlarını yitirdiler. Kadir Gökalp’in 6 yaşındaki oğlu Gökberk Gökalp ise yaralı olarak kurtuldu ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Ortopedi Kliniği’nde tedavi altına alındı. 1967 yılında Ankara’da doğan Gökalp, 1991 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Ağrı Sağlık Eğitim Merkezi’nde doktor olarak göreve başladı. 1995 yılında Elazığ Sağlık Eğitim Merkezi’ne doktor olarak atanan Gökalp, 1998 yılından itibaren de baştabiplik görevini yürütmekteydi.

 

Saçaklıoğlu’nun çalışması belgesel oldu

Tıp Dünyası - ANKARA - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Feride Saçaklıoğlu’nun hazırladığı “Ülkemizde Olumlu Halk Sağlığı Deneyimlerine Bir Örnek: Aşı Üretimi” konulu çalışma, “Aşıyla Gelen Hayat” adıyla belgesel oldu. Danışmanlığını Feride Saçaklıoğlu’nun, yapımcılığını ve yönetmenliğini Şirin Sümer Çubukçu’nun yaptığı bir bölümlük belgesel, 14 Mart 2003 Cuma günü saat 20.00’de TRT 2’de yayınlanacak. Salgın hastalıklara karşı verilen aşılama mücadelesinin 300 yıllık tarihini yansıtan belgeselde, Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Akın ve Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Aşı ve Serum Üretim Bölümü Müdürü Erkan Özcengiz ile yapılan söyleşiler de yer alıyor.

 

İTO’dan üyelik kampanyası

Tıp Dünyası - İZMİR - İzmir Tabip Odası (İTO), üyelik kayıtlarının güncellenmesi  ve  14 Mart tarihine kadar başvuru yapılması durumunda, üyelerin birikmiş aidat borçlarının taksitlendirilmesi ve gecikme zammı alınmaması yönünde kampanya başlattı. Kampanya süresince kredi kartıyla taksitlendirme yapılabilecek. Üyeler, 0 232 463 11 33 numaralı telefondan öğrenebilecekleri aidat borçlarını, İzmir Tabip Odası’nın T. İş Bankası Alsancak - İzmir Şb.’deki 676937 No’lu hesaba ya da T. Ziraat Bankası Alsancak - İzmir Şb.’deki 149114 No’lu hesaba havale yöntemiyle ödeyebilecekler.

 

Tıbbi atık bertaraf ücretleri

Tıp Dünyası - İSTANBUL - İstanbul Tabip Odası (İTO), belediyeler tarafından tıbbi atık bertaraf ücreti ödenmesi için vergi ihbarnamesi gönderilen hekimlere, dava açmaları durumunda destek olmak amacıyla dilekçe örnekleri hazırlattı. Tıbbi atık bertaraf ücreti ödeme konusunda ayrıntılı bilgi almak isteyen hekimlerin İTO’yu arayarak avukatlarla görüşebilecekleri belirtilirken, dilekçe örnekleri de İTO’nun www.istabip.org.tr adresindeki web sayfasında ilgililere sunuldu. İlgili hekimlerin 0 212 514 02 92 numaralı telefondan Dr. Şebnem Korur Fincancı ya da 0 212 245 46 46 numaralı telefondan Av. Meryem Turan ile görüşebilecekleri belirtildi.

 

MSG ve STED’in yeni sayıları çıktı

Tıp Dünyası - ANKARA - Mesleki Sağlık ve Güvenlik Dergisi (MSG) ile Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi’nin (STED) yeni sayıları çıktı. Üç ayda bir yayınlanan MSG’nin 11. sayısında “Büyük Endüstriyel Kazalar”, “Savaş ve Çalışanların Sağlığı”, “Meslek Hastalıklarında Tespit Sorunu”, “‘Esneklik’ İş Yasası ve Kıdem Tazminatı” ve “İşyeri Hekimliği Uygulamaları” başlıklı yazılar yer aldı. STED’in 10. sayısında ise, “Birinci Basamakta Adolesan Sorunlarına Yaklaşım”, “Talasemi Taşıyıcılığının Belirlenmesi Sorunu” başlıklı incelemelerin yanı sıra, STED’in sürekli köşeleri olan “Görkem Büyüyor”, “Sağlık Ocaklarımızdan” ve “Günlüğümden” bölümleri de yeni konularıyla yer aldı.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön