e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mart 2003  Sayı: 100

 

Bazı hekim ve sağlık personeline “savaşa hazır olun” talimatı gönderildi

“Savaşa hazır(!) mısınız?”

Sağlık Bakanlığı, ABD’nin Irak saldırısına dönük olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sağlık personeli görevlendirmelerine başladı. Buna göre, bölgede 15 ile 20 arasında sağlık kampı kurulması, bu kampların bir bölümünün Kuzey Irak’ta yer alması, en az 1000 dolayında sağlık personelinin bulunması planlanıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği yazı

“İnsani yardım harekatı kapsamında görevlendirildiğinizde en geç 12 saat içinde Toplanma Bölgesi olarak belirlenen noktaya (şayet görevli kılındığınız araç, gereç, iş makinesi varsa ikmalli olarak, onunla birlikte) geliniz.

Gelirken en az 7 günlük zati ihtiyacınızı koyduğunuz ve üstünde adınız ve göreviniz yazılı bir çanta veya torbayı beraberinizde getirmeyi unutmayınız.

Bu çanta ve içindekileri şimdiden hazır tutunuz;

(Bir hatırlatma olmak üzere beraberinizde getireceğiniz zati eşyalar şunlar olabilir: İç çamaşırı, çorap, pijama, gömlek, kazak, tarak, diş fırçası, traş malzemesi, sabun, bardak, varsa devamlı kullandığınız ilaç, aspirin, vb.)”

 

Tıp Dünyası - DİYARBAKIR - Sağlık Bakanlığı ve SSK, ABD’nin Irak saldırısına ilişkin olarak sağlık personeli görevlendirmelerini başlattı. Hazırlıklar kapsamında bölgede 15 ile 20 arasında ayrı noktada sağlık kampı oluşturulacak, bunların bir bölümünün Kuzey Irak sınırları içinde yer alacak, en az 1000 sağlık personeli bu kamplarda görev yapacak. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet İpekyüz, Sağlık Bakanlığı’nın kamuoyundan gizli tutmaya çalışarak ve sağlık personelini yeterince bilgilendirmeden böyle bir görevlendirme yapmasından endişe duyduklarını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı, Mardin, Siirt, Batman, Şırnak ve Diyarbakır illerinde görev yapan sağlık personeline 17 Şubat’tan itibaren gönderdiği yazılarda “savaşa hazır olun” talimatı verdi.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet İpekyüz, henüz TBMM’de asker gönderme ve bulundurma kararı alınmadan sağlık personelinin bu şekilde görevlendirilmesinin kendilerini endişelendirdiğini söyledi. Tüm hekimlerin savaşa karşı olduğunu bir kez daha anımsatan İpekyüz, “Savaşa karşıyız ama bir halk sağlığı sorunu olarak gördüğümüz için kuşkusuz mağdurlarına da hizmet edeceğiz” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirdiği sağlık çalışanlarına herhangi bir eğitici kitap, hizmet içi eğitim, korumaya dönük herhangi bir techizat vermediğine dikkat çeken İpekyüz, şöyle konuştu:

“Bütün bu hazırlıklara rağmen, halka dönük hiçbir bilgilendirme yok. Sığınak var mı yok mu; varsa nerede var, bilinmiyor. Değil ki gaz maskesi, öncelikli yapılacak şeylerin hiçbiri yok. Kendi çalışmalarımız var. Bunu yaparken savaşa karşı olduğumuzu tekrar tekrar yineliyoruz”.

İpekyüz, Diyarbakır Tabip Odası olarak bölgedeki sağlık çalışanlarını bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini ve Türk Tabipleri Birliği’nce hazırlanan “Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri El Kitabı”nı sağlık personeline dağıtacaklarını da bildirdi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön