e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mart 2003  Sayı: 100

 

Behçet Aysan anısına verilen şiir ödülleri, 26 Şubat’ta gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi

“Kötüler kendilerine tahammül eden bulundukça azgınlaşırlar”

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Behçet Aysan Şiir Ödüllerini, “Günün Kapıları” adlı eseriyle Tevfik Taş ve “Aşk Boyu Sürgün” adlı eseriyle Ahmet Günbaş kazandı.

9.gif (33620 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği’nce (TTB) 2 Temmuz 1993’te Sıvas katliamında yaşamını yitiren şair Dr. Behçet Aysan ile 36 aydının anısına bu yıl sekizincisi verilen Behçet Aysan Şiir Ödülleri, 26 Şubat 2003 Çarşanba günü saat 19.00’da 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi. “Savaşa karşı sanat, şiddete karşı şiir” sloganıyla açılan gecede, bir kez daha “savaşa hayır” vurgusu yapıldı.

Ebru Nil Aydın ve Şahin Ergüney’in sunduğu gecenin açış konuşmasını TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek yaptı. Behçet Aysan’ın şair ve hekim kimliğinden söz eden Sayek, 1993’te Aysan’ı yaşamdan kopartan “gericiliğin” bugün başka bir yüzle, başka bir boyutla, “savaş” olarak kendini gösterdiğini söyledi. “Savaşa Hayır” yazılı beyaz önlüğüyle konuşan Sayek, gericiliğin her türüne olduğu gibi, savaşa karşı çıkmanın da herkesin görevi olduğunu belirterek, “Savaşın kıyısında durup yaşamı izlemeyelim. Hepimizi savaşa hayır demeye çağırıyorum” dedi. Sayek’in konuşmasının sonunda, üzerinde “Savaşa karşı sanat, şiddete karşı şiir” yazılı döviz sahnede taşındı.

Sayek’in konuşmasının ardından şair Ahmet Telli, Behçet Aysan’ın şiirlerinden seçkiler sundu. Yazar Sevgi Özel de, yakın arkadaşı Behçet Aysan’ı anlattı. Arif Damar, Emin Özdemir, Ahmet Telli, Ali Cengizkan ve Ataol Behramoğlu’ndan oluşan seçici kurulun kararıyla ilgili tutanağın okunmasının ardından ödül törenine geçildi.

10.gif (54957 bytes)“Günün Kapıları” adlı eseriyle ödül kazanan Tevfik Taş’a ödülünü TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek verdi. Törene Habur’dan gelerek katıldığını belirten Taş, sınır köylerinde “bombalarla olmasa da” savaşın başladığına dikkat çekti. “Silopi’de, Silopi’nin köylerinde, Şırnak’ta, Cudi Dağı’nın eteklerinde geceler neredeyse farelerden ödünç alınmış kadar kısa. Sağından solundan kemirilmiş ve artık hiçbirşeyi olgunlaştıramayacak kadar kısalmıştır orada geceler çünkü hiç kimse geleceğini doğru düzgün yaşayamıyor ve herkes tedirgin” diye konuşan Taş, sözlerini “Sadi’nin çok güzel bir lafı vardır: ‘Kötüler kendilerine tahammül eden buldukça azgınlaşırlar.’ Biz ayağımızı Asım Bezirciler’in, Behçet Aysanlar’ın sağlam toprağına basan insanlarız ve bunlara boyun eğecek değiliz” diye tamamladı.

“Aşk Boyu Sürgün” adlı eseriyle ödül alan Ahmet Günbaş da, konuşmasında savaşı protesto etti. Günbaş’ın ödülünü de TTB İkinci Başkanı Dr. Metin Bakkalcı verdi.

Gece ödüllerin dağıtılmasından sonra sona ererken, törene türküleriyle katılacak olan Musa Eroğlu’nun herhangi bir gerekçe göstermeden ve haber vermeden gelmemesi, salonda bulunanlarda ve Eroğlu hayranlarında hayal kırıklığı yarattı.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön