e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mart 2003  Sayı: 100

 

Bulmaca...Bulmaca...Bulmaca...

Hazırlayan: Sedat Yaşayan

SOLDAN SAĞA

7.gif (10834 bytes)1- Kendi adını taşıyan hastalığı bularak dünya tıp literatürüne geçen ünlü deri hastalıkları hekimimiz. 2- Aşık olmaktan duyulan korku - Bir soru sözü. 3- Parlak kırmızı renkte bir süs taşı - Atletizmde en uzun koşu dalı. 4- Cerahat - Yemen ve Etiyopya’da yetişen, yaprakları uzun süre çiğnenince sarhoşluk veren bir ağaçcık - Doğu Anadolu’da kullanılan bir tür küçük zurna. 5- Kahverengi ya da soluk sarı renkte bir süs taşı - Kuzu sesi. 6- Serbest meslek adamlarını içinde toplayan resmi birlik - Eski Türklerde kutsal sayılan hekim. 7- Bir nota - Utanç duyma - Çıplak vücut resmi - Dört Halife’nin sonuncusu. 8- İmkan - Bir nota - Avrupa Birliği’nin kısa yazılışı. 9- Tenor ile bas arasındaki erkek sesi - El sıkışma. 10- Üstü kapalı olarak anlatma - Bir anlatımda verilmek istenen öz. 11- “..... Bey”: Namık Kemal’in tiyatro yapıtı - Motorlu taşıtlarda fren yapmayı sağlayan aygıt. 12- Gövde yapısı - “Kadd-i dildare kimi ...... dedi kimi elif / Herkesin maksudu bir amma rivayet muhtelif” (Kanuni Sultan Süleyman).

 

YUKARIDAN AŞAĞIYA

1- Kişinin kendi ağzının kokmasından duyduğu aşırı korku. Çıkar yol, çare - Muğla’nın bir ilçesi. 3- Vladimir Nabokov’un, filme de aktarılan ünlü romanı - İri taneli bezelye. 4- Tümör - Japon lirik dramı - Kars’ın doğusundaki ünlü antik kent - Köpek. 5- Kırgızistan’ın para birimi - Tifoya benzemekle birlikte sıklıkla daha hafif geçen bulaşıcı bir hastalık. 6- Hastalıktan kalkma, iyileşme - Bir burç adı. 7- Üfleyerek çalınan, perdesiz bir çalgı - Kitap getirmemiş peygamber. 8- Boyutlar - Bezek - Eski Mısır’da güneş tanrısı. 9- Liste başı olmuş hafif müzik parçalarına verilen ad - Anadolu halklarının en eski ana tanrıçası - Yükselme, yücelme. 10- Yunan abecesinde

bir harf - Telli balıkçıl. 11- Kütahya ilinde bir baraj - Haberci - Uzaklık işareti. 12- Bir cetvel türü - Aynı adlı bitkiden elde edilerek baharat olarak kullanılan bir madde.

 7-1.gif (17513 bytes)

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön