e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mart 2003  Sayı: 100

 

Kanal 7 ve Tibuk’a tazminat cezası

Tıp Dünyası - ANKARA - Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesi, açlık grevi eylemlerinin ülke gündeminde yoğun olarak yer aldığı dönemde yaptığı açıklama ile Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkanı Besim Tibuk’u ve açıklamayı yayınlayan Kanal 7 televizyonunu 3 milyar lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

TTB’nin 8 Mayıs 2001 tarihinde, “Asıl ahlaksızlık onların yaptığı. Tedavide gecikiyorlar ki adam ölsün” ifadelerini içeren sözleri nedeniyle Tibuk ve Kanal 7 aleyhine “kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle manevi tazminat istemli” olarak açtığı dava 21 Ocak 2003 tarihinde sonuçlandı. Davanın gerekçeli kararında, Tibuk’un açıklamasının “bilgisizlik” ve “art niyet” içerdiği belirtilirken, “Sayın Tibuk sonuçta parti genel başkanı da olsa filozof değildir. Zira günümüzde filozofların dahi tüm konularda bilgi sahibi olması mümkün değildir. Partisine mensup konu uzmanlarını çağırıp bilgilendirdikten sonra demeç vermesi gerekirdi. Bunu yapmadığı için kullandığı üslup ve bilgi eksikliğinden dolayı davacı yanın kişilik haklarına saldırıda bulunmuştur” denildi.

Gerekçeli kararda Kanal 7 açısından ise, konunun haber yanı olmadığı ve kamu yararı içermediği vurgulanarak, “Sayın Tibuk’un ağzından verilen haberi nitelik olarak eleştiri olduğunu kabul etmek mümkün değildir. Tam tersine o gün toplumda var olan hassasiyet dengesini bozan talihsiz bir konuşma haber olarak verilmiştir. Verilen haberle davacı kuruma mensup doktorlar ile ‘ölüm orucu’na yatan kişilerin yasal haklarına da saygı gösterilmemiştir” ifadesine yer verildi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön