"Örgütlü Emek, Sağlıklı Toplum"

TwitterFacebookInstagramYouTube
Image

 Haziran 2023

I'm an image

 

 BAŞYAZI

 

Türk Tabipleri Birliği’nin İktidarlara Karşı
Dayanılmaz Ağırlığı

 

Ali İhsan ÖKTEN

I'm an image

Türk Tabipleri Birliği Depremde Ne Yaptı?

TTB Merkez Konseyi, depremin hemen ardından saat 05:37’de bölge illeri tabip odalarını arayarak durum değerlendirmesine başlamış, TTB Olağanüstü Durumlarda Sağlık Hizmetleri (ODSH) Kol Yürütmesi, Sağlık Emek Meslek Örgütleri (SEMÖ), Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türkiye Psikiyatristler Derneği ve depremden etkilenen tabip odalarının yönetimlerinden oluşan bir kriz masası oluşturulmuş; kriz masası ilk toplantısını aynı gün saat 11:00’da gerçekleştirmiştir.

I'm an image

Biz de Depremzedeyiz Ancak
Hiçbir Şey Olmamış Gibi
Çalışmak Zorunda Kaldık

3 Şubat akşamı nasıl kapandıysa ASM'lerin kapısı, 6 Şubat sabahı da öyle açılması dışında bir plan olmadığını gördük. Oysa deprem bölgesinde ASM’lerin yarıya yakını orta ve ağır hasarlı idi. Kimi ilçelerde ayakta ASM kalmamıştı. Yıllardır söylediğimiz apartman altı, özelden kiralık ASM sorunu deprem bölgesini derinden vurdu. Kamu hizmeti, kamu binalarında sunulmalıydı.

— Emrah KIRIMLI

I'm an image

Deprem Bölgesinde Son Durum

 

Bölgede hemen “görünen” bir toplum sağlığı problemi, yıkım ve enkaz kaldırma çalışmalarında suyla gereğince ıslatma yapılmaması yanı sıra taşıma esnasında kamyon kasalarının üzerinin örtülmemesi dolayısıyla oluşan “enkaz tozundan” kaynaklanmakta. Hem bu işlerde çalışanlar ve çevre halkı için olası asbest içeren bu tozlar çevrede kaba kirlenme yanında akut solunum sıkıntısına yol açmakta ve uzun vadede mezotelyoma için ciddi risk oluşturmaktadır.

— Seçkin KARA

I'm an image

Depremde Enkaz Altında Kalmaya Bağlı
Uzuv Kayıpları ve Protez İhtiyacı

Güvenli olmayan binalar nedeniyle 6 Şubat Kahramanmaraş depremi ağır bilançoya yol açmıştır. Enkaz altında kalmaya bağlı binlerce yurttaşımızın parmak, el, kol, ayak, bacak ezilme yaralanması ortaya çıkmıştır. Bu durumdan etkilenen yüzlerce çocuk hasta da vardır. Hızlı müdahale yapılamaması, soğuğun etkisiyle yaralıların kabul edildiği cerrahi kliniklerde çok sayıda ampütasyon yapılması gerekmiştir. İlk haftalarda bazı ortopedi kliniklerinde vaka sayısının 200’e ulaştığı bilinmektedir. Bazı kliniklerde hala fasyotomi yapılıp takip edilen, yara bakımı devam eden hastalar vardır. 

 Deniz ERDOĞDU

I'm an image

Türkiye’de Bilim İnsanı Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı

İMO Hatay Şubesi Başkanı olan Cihat Mazmanoğlu “Bir türlü yaşanacak felaketi anlatamadık.  Maalesef eski yapıların birçoğunda Samandağ sahilinden alınan tuzlu kum kullanıldı. Deniz kumu kullanılmasa belki bu kadar yıkım olmayacaktı. Nerede hata yaptığımızı oturup düşünmek gerekiyor” diyerek yaptığı açıklamadaki derin serzenişi ve Doğu Akdeniz fay hattı ile ilgili yıllardır uyarılarda bulanan değerli bilim insanı Naci Görür’ün 6 Şubat depremi sonrası canlı yayında ağlayarak isyan etmesini, öfkesini, acısını anlamamak ve bu durum karşısında var olmanın dayanılmaz ağırlığını hissetmemek mümkün mü?

 

Demet PARLAR

I'm an image

Türkiye Travmatik Stres Kongresi Duyurusu

Türkiye Travmatik Stres Kongresi’nin depremin yıkıcı etkilerinin en fazla hissedildiği illerden biri olan Hatay / Arsuzda yapılmasını planlanmıştır. 1-3 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek kongrenin özellikle depremi sosyal bilimler, sağlık bilimleri, ruh sağlığı, ekoloji gibi çok çeşitli boyutları ile işlemesi düşünülmektedir. Kongre süresince panel ve konferansların yanı sıra çalışma gruplarına da yer verilecektir. 

— Tamer AKER

I'm an image

Bir Kadın Sanatçı: Merve Dizdar

“Kadınlarımız diyor” denmesi gereken ilk şey bu değil mi? Bunu yıllardır demeyen ülkeler özetle kız çocuklarına gereken eğitimi, desteği vermeyen ülkelerin dünyadaki yeri belli değil mi? Nasıl çağdaşlaşırız, nasıl evlat yetiştiririz ve ipi çoktan göğüslemiş ülkelere nasıl yaklaşırız; eğitimli, haksızlığa başkaldıran, ekonomik özgürlüğü olan kadınlarımız olmasa?

Bir sanatçı, hele bir kadın sanatçı tam da bunları demeli. Neyse ki dedi Merve.

— Abdül LAMA

I'm an image

Taşraya Sıkışan Yeni Türk Sineması

90’lı yıllar ile birlikte Türkiye’de ilk kez kentli nüfus, kırsal nüfusun önüne geçmiştir. İki binli yıllarda ise iyice taşralaşan siyaset, bir zamanlar kırsal/kent oranını tersine çevirerek kırsalı da sadece istatistiksel olarak kentleştirmiştir. Yeni Türk Sinemasının tüm bu değişiklikler karşısında sadece taşra anlatıları üretmesi ve bunda ısrar etmesi oldukça ilginçtir.

— Ali İhsan ÖKTEN

KİTAP TANITIMI

Bir Öykü Kitabı: “Zaman Çatlağı”

Öykü yazmayı çok seven Malat’ın “Zaman Çatlağı” kitabı, Mayıs 2022’de Metinlerarası yayınevinden çıktı. Kitabı okurken kendi içime dönüp neden bu kadar hızlı tüketiyoruz böylesi acı olayların hatırasını, pek unutkan olmuşuz dedim. Hemen arkasından unutmak bir zorunluluk herhalde; yoksa olağan bir hayat süremez, hüzünlü ve depresif halden çıkamazdık diye düşündüm. Öte yandan basın ve sosyal medyadan izlediğimi hatırladığım bu dramlara karşı ses çıkarmış olmak, protestolara katılmak, toplumun vicdanını harekete geçirmek için çabalamak, çocuk istismarı faillerinin ceza alması için onları ifşa etmek, sessiz kalmamış olmak da önemli diye biraz olsun kendimi temize çıkardım.

Deniz ERDOĞDU

I'm an image
I'm an image

ÖYKÜ

Acının Rengi

Güneş çoktan kaçmaya yeltenmişti. Yemeğini yiyip sıcak bir duş alan kadın, yavaş yavaş yatmaya hazırlanıyordu. Şakır’ı yine kafesine girmeye ikna edemedi. Gece boyu serbest kalacak bu huzursuz kuşun, kendisi için pamuk ipliğine benzer bir yaşam bağı olacağından habersiz uykuya daldı.

Gönül MALAT

ŞİİR DÜNYASI

Enkaz

Serdar KOÇ

I'm an image
I'm an image

KARİKATÜR

Metin ERTEM 

TTB'DEN HABERLER

I'm an image

TTB Merkez Konseyi’nin
Görevden Alınması Talebiyle Açılan Dava
22 Haziran 2023’te Görülecek

I'm an image

Kızamık Salgını ile Karşı Karşıyayız:
Veriler Paylaşılmalı, Gerekli Önlemler Alınmalı, Aşı Bireylere Ulaştırılmalı

I'm an image

TTB, İkinci ve Üçüncü Ay Deprem Raporlarını Yayımladı

I'm an image

Asistan Hekimler Sorunlarının Çözümü ve Eğitim Hakları İçin Sağlık Bakanlığı Önündeydi: Sesimizi Duyun!

I'm an image

TTB AHEK, Deprem Bölgesindeki Aile Hekimleriyle Yapılan Anket Sonuçlarını Paylaştı: Çökmüş Bir Sağlık Sistemi Enkazı Altında Sorunlarımızla Baş Başa Kaldık!

Image

COVID-19 ve Depremler Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanları Türkiye’nin Her Yerinde Anıldı: Yaşatmak için Yaşamak ve Sağlıklı Olmak İstiyoruz

Image

Dr. Ersin Arslan ve Şiddet Sonucu Kaybettiğimiz Hekimler Birçok İlde Anıldı: Şifa Dağıtmaya Çalışırken Ölmek İstemiyoruz

 

Image

Dr. Kamil Furtun’u Aramızdan Ayrılışının 8. Yılında Sevgi ve Özlemle Anıyoruz

 

Image

Yüz Binler 1 Mayıs Alanlarındaydı: Emek Bizim, Gelecek Bizim!

 

 

 

Image

TTB’nin Açtığı Dava Sonucu Aile Hekimlerine Destek Ödemesini İhtar Puanı Almama Şartına Bağlayan Düzenlemenin Yürütmesi Durduruldu

Image

TTB I. Antiochia Felsefe Buluşması Arsuz’da Gerçekleştirildi

 

 

TTB'Yİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN!

TwitterFacebookInstagramYouTube
Image

TTB Tıp Dünyası E-Dergi
GMK Bulvarı Şehit Daniş Tunalıgil Sok. No: 2/17-23, 06570, Maltepe / ANKARA
Tel: (0 312) 231 31 79
[email protected]

 

 

Tarayıcıda görüntüle...