TTB, Hapishanelerdeki Hak İhlalleri Başvurularına İlişkin TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü ile Görüştü

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, hapishanelerden TTB’ye yapılan hak ihlali başvurularıyla ilgili olarak TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç ile 17 Şubat 2022 günü birer görüşme gerçekleştirdi.

Korur Fincancı, görüşmede pandemi sürecinde mahpusların hapishanelerden hastanelere sevklerinin gecikmesi, hastaneye gidebilenlerin dönüşte küçük ve havasız tecrit hücrelerinde 15 gün geçirmesi, infaz ertelemelerinde Adli Tıp Kurumu raporlarının yetersizliği, hastaların sağlık hizmetine rutin sağlık kontrollerine ve ilaçlara erişimin kısıtlanması, mahpusların kelepçeli muayeneye zorlanması, hapishanedeki beslenme, temizlik, barınma tedbirlerinin yetersiz olması, uygulanan baskılara bağlı olarak ruhsal sorunlar yaşanması gibi sorunlarla ilgili TTB’ye yapılan yoğun başvurulardan söz etti. Korur Fincancı ayrıca farklı illere yapılan nakillerdeki olumsuz koşullar ile mahpusların özel eşyalarından ve yakınlarından uzaklaşmak zorunda bırakılmasından doğan hak ihlalleri ile ilgili yoğun başvurular olduğundan da bahsetti.

Hapishanelerdeki hak ihlalleri ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı’na sonuncusu 19 Ocak 2022’de olmak üzere birçok kez yazılı olarak ilettiklerini belirten Korur Fincancı, TTB’nin her türlü hak ihlalini dikkatle takip ettiğinin altını çizdi. Çavuşoğlu ve Alkaç ise başvurularımızın dikkatle edildiğini ve gerekli hassasiyeti göstereceklerini ifade etti.

TTB’nin 19 Ocak 2022 tarihli yazısı için tıklayın.