Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Dt. Sevinç Özgüner İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödül Törenine Katıldı: “Sevinç Abla Yolumuzu Aydınlatmaya Devam Edecek”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’nin ilk kadın üyesi Dt. Sevinç Özgüner, 23 Mayıs 1980’de demokrasi düşmanları tarafından katledilmesinin 42. yıldönümünde İstanbul Tabip Odası’nda anıldı. İstanbul Tabip Odası’nın, Sevinç Özgüner’in anısını yaşatıp insan hakları, demokrasi ve barış alanlarında çalışma yapanları onurlandırmak amacıyla verdiği ödüller bu sene de sahiplerini buldu.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da törene katılıp kısa bir konuşma yaptı. Sevinç Özgüner’in vücuduna sıkılan kurşunların emek ve demokrasi mücadelesi veren tüm hekimlerin yüreğine değdiğini söyleyen Korur Fincancı sözlerine şöyle devam etti: “Bizler Sevinç ablayı anarken dostlarıyla, yoldaşlarıyla birlikte anardık. Bugün ise Sevinç ablanın unutulmadığını ve yolumuzu aydınlattığını gösteren gencecik yüzlerle bir aradayız. Adaletli ve barış içinde bir ülke, özerklik ve özgürlük ile sarılan bir akademik ortam için mücadele edenlerle bir aradayız. Bu ödüller de bu mücadele de Sevinç ablaya çok yakışıyor.”

Dişhekimi Sevinç Özgüner İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü’nün 2022 yılı sahipleri Şenyaşar ailesi ve Boğaziçi Direnişi bileşenleri oldu.

Şenyaşar Ailesi:

Şanlıurfa Suruç’ta 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın 9 Mart 2021 tarihinde başlattıkları “Adalet Nöbeti” birinci yılını doldurdu. “Keşke bu direnişe ihtiyaç olmasa, adil bir yaşam olsa. Bu adil yaşamı haklı insanların onurlu direnişi ile geri getireceğiz” diyen Ferit Şenyaşar ve annesi Emine Şenyaşar, adalet arayışlarındaki ısrarlarını yineleyerek her şeye rağmen mücadelelerine devam ediyor.

Boğaziçi Direnişi Bileşenleri:

Boğaziçi Üniversitesi’ne 2 Ocak 2021 tarihinde rektör olarak kayyum Melih Bulu’nun atanması üzerine üniversite öğretim üyeleri ve öğrencileri “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” sloganı ile direnerek akademiye ve kamuoyuna moral oluşturdu. “Özgür, özerk ve demokratik üniversite” talebi ile Boğaziçi Direnişi 505. gününde mücadelesini sürdürüyor.